Bilgi Deryam

Ciğer otu faydaları nelerdir? Ciğer otu çayı nasıl yapılır?

Ciğer otu faydaları nelerdir? Ciğer otu çayı nasıl yapılır?

Ciğer otu ormanlarda kendi kendine yetişebildiği gibi, bahçelerde de süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Çiçekleri görsel olarak muazzam bir şıklıkta iken yaprakları karaciğer başta olmak üzere birçok organın genel sağlığından yakından ilgilidir. Tam bir şifa kaynağı olan ciğer otunun faydalarını, zararlarını ve ciğer otu çayının nasıl yapıldığını aşağıda yazdık. Sağlıklı günlere.

Ciğer otu ve faydaları

Öncelikle ciğer otunun zehirli olanlarının da olduğunu belirtmekte fayda var. Bu bitkiyi kullanırken mutlaka uzman kişilerden, doktorlardan yardım isteyerek kullanın.

Kan yapıcı özelliğinin yanı sıra boğaz iltihaplanmalarının iyileşmesinde oldukça etkilidir. A ve C vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.

Ciğer otunun sağlık alanında en çok kullanıldığı hastalık öksürüktür. Kronikleşmiş durumdaki öksürüğün kesilmesi ve göğsün yumuşaması konusunda etkili olan bu şifalı bitki, aynı zamanda akciğerin can ciğer dostudur. Akciğer veremi ve benzer rahatsızlıkları ciğer otu ile en aza indirmek mümkündür. Etkili bir idrar söktürücüdür.

İyice toz haline getirilmiş olan ciğerotu vücuttaki iltihaplı bölgelere sürüldüğü takdirde iltihap kısa süre içerisinde kuruyacaktır. Mide ve bağırsak gibi organların kendi düzeninde çalışmalarına yardımcı olur. Aşırı dozda kullanıldığında ishali tetikleyici içeriğe sahiptir. Mikrop öldürücü özelliği ile yaralar için doğal antiseptik olarak kullanılabilir.

Ciğer otu çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir

Ciğer otu çayı tarifi: Yarım litre suyun içerisine iki çorba kaşığı kurutulmuş ciğer otu katılır ve kaynamış suyun içinde yarım saat kadar bekletilir. Günde dört kez olmak üzere bir çay bardağı tüketmek bronşit ve nefes darlığı gibi birçok hastalığın sebep olduğu olumsuz etkilerin azalmasını sağlayacaktır.

Bitki çayı olarak tüketmenin yanı sıra egzama hastalığı için de yaralı bölgelerin yıkanması suretiyle kullanımı uygundur. Kokusu çok fazla olmayan ciğer otunun tadı hafif buruktur. Ciğerotu ve diğer tüm bitki çayları taze olarak tüketilmeli, bir gün önceden yapılmış çaylar içilmemelidir.

Tek başına kaynatılıp içildiği takdirde de etkisi yüksek olan bitki, biberiye ve sinir otu ile birlikte kaynatılıp içildiğinde etkisini daha yüksek şekilde gösterecektir. Bitkilerden elde edilen şifalı çay bal ile tatlandırılıp içildiğinde balgamın atılarak öksürüğün azalması sağlanır. Güçlü bir idrar söktürücü özelliğinde olmasından dolayı böbrek ve mesane için de oldukça faydalıdır.

Ciğer otunun yan etkileri

Bilinen hiçbir yan etkisinin olmamasına karşın, içeriği güçlü bir bitki olması nedeniyle kullanımı sırasında dikkat gerektirir. Özellikle hamile ve emziren kadınların bu dönemlerde çoğu bitkiler olmak üzere ciğer otundan da uzak durmaları gerekir.

Zehirli olma olasılığına karşın mutlaka güvenilir aktarlardan satın alınmalıdır. Ara vermeden yüksek dozajda ciğer otu kullanımına devam etmek ishal olmaya neden olacağı için mutlaka bilinçli bir şekilde kullanmaya gayret edilmelidir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.