Bilgi Deryam

Cepheden cepheye koşan kahraman Fadime Bacı.

Cepheden cepheye koşan  kahraman Fadime Bacı.

Fadime Bacı kar kış demeden cepheden cepheye koşan, yaşı ilerlemesine rağmen ufacık torunuyla birlikte cepheye mühimmat taşıyan kadın kahramanımızdır. İşte Fadime Bacı’nın etkileyici hikayesi.

Fadime Bacı

Kara kış iyice bastırmıştı. Her yer karlarla kaplıydı. Dondurucu soğuk ortalığı kasıp, kavuruyordu. Kuruluş Mücadelemiz devam ediyordu. Herkes, üzerine düşen görevi yapmak için çabalıyordu. Genç, yaşlı, çocuk herkes bu kutlu mücadelenin içindeydi.

Yaşlılar mermi yapıyor; kadınlar elbise, çorap dikiyor ve cepheye mühimmat taşıyorlardı. Onların işi çok ağırdı ama hiç biri bundan bıkmıyor ve yılmıyorlardı.

Sabahın erken vakitlerinde Fadime Bacı da kağnıyla (ilkel el arabası) yola çıkmıştı. Yanına torunu Ali’yi de almıştı. Ali daha dört yaşındaydı. Annesi ile babası , cephede savaşırlarken şehit olmuşlardı. Bu yüzden Ali’yi hiç yanından ayırmaz şehitlerinin yadigarına gözü gibi bakardı.

Fadime Bacı kağnıdaki mühimmatları bir an önce cepheye ulaştırmak istiyordu. Dondurucu soğuğa aldırmıyordu. Yolda cepheye giden mehmetçiklerle karşılaştı. Mehmetçiklerimiz öteki cephelere doğru ilerliyordu.

Bir ara uzakta bir karartı görür gibi oldu. Duraksadı, gelenleri görmeye çalıştı. Dikkatle bakınca bunun bizim atlılarımız olduğunu anladı. Ona doğru geliyorlardı. Atlılar biraz sonra yanlarına geldiler, Atlıların başında ilerleyen komutan hemen durup sordu:

-Selam Bacı! Nereye böyle?

-Cepheye komutanım. Cepheye yetişmeye çalışıyoruz, yanıtını duyan  komutan duygulanmıştı. Elleriniz dert görmesin bacım. Siz olmasanız , biz bu savaşı zor kazanırız, dedi.

-Bu da bizim vatan görevimiz Elbette yapacağız, diye cevap verdi.

Komutan, Fadime Bacı’yı bu soğukta bekletmek istemiyordu ama sormadan da edemedi:

-Bacım soğukla aran nasıl? Baksana her yer kar. Kağnıda ne var? Yiyecek mi? diye sorunca Fadime Bacı gülümseyerek cevap verdi:

-Soğuk moğuk bizi etkilemez komutanım. Şu cephaneleri bir an önce cepheye götürmektir tek amacım.

Komutanın gözü küçük Ali’ ye takılıp:

-Bacı , bakıyorum yalnız değilsin. Çocuğu neden yanında götürüyorsun? demesi üzerine Fadime Bacı bir anda sertleşerek komutanın sözünü keserek;

-Bana bak komutan! Bu çocuk benim torunum. Anası ile babası cephede şehit oldular. Ben onu da yetiştirip cepheye yollayacağım, yanıtını alan komutan :

Kızma Bacı! Senin iyiliğin için söylüyorum , hem çuvalları neden çocuğun üzerine örtmüyorsun, hasta olacaksınız deyince, Fadime Bacı hiç düşünmeden yine cevabı verdi:

Bak komutan! Her yer kar. Yağmur da çiseliyor. Çuvalları ve battaniyeleri cephanelerin üzerinden alırsam, hepsi nemlenir, hiçbir işe yaramaz. Milletin malına zarar gelsin istemem. Sen, bizi hiç merak etme komutan! Bu ateş içimizde oldukça, hiçbir soğuk bizi yıldıramaz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.