Bilgi Deryam

Cenaze namazı iki defa kılınan padişah

Cenaze namazı iki defa kılınan padişah

Cenaze namazı iki defa kılınan padişah  Sultan Beyazıd Veli’dir. Bu olayı da Evliya Çelebi’nin anlattıklarından alıntılanmıştır. Lakabı Veli olan Sultan Beyazıd Veli Han’ın  cenaze namazı iki defa kılınmıştır. İşte cenaze namazı iki defa kılınan padişah.

Cenaze namazı iki defa kılınan padişah

Sosyal medyada paylaşılan bu yazıyı dikkatli okumalısınız. Okuyacağınız bu hadise, Evliya Çelebi’nin kaydettiğine göre, Sultan Beyazıt Veli’nin hayatında vuku bulmuştur. Osmanlı padişahları arasında, Fatih Sultan Mehmed ve onun oğlu Beyazıd Veli gibi, Abdülhamid Han gibi evliya padişahlar çok gelmiştir.

Fatih Sultan Mehmed’in oğlu Sultan Beyazıt, tahtta olduğu zamanında vefatından yedi sene evveline kadar et yememişlerdi. Ömrünün son yedi yılını et yemeden geçirmişti. Bir gün o kadar çok paça çorbası yemek istedi ki, artık dayanamayacak hale gelmişti.

Kendisi ise nefsine harp ilan etmişti, nefsine galip gelmek için uğraşıyordu. En sonunda bir tabak sirkeli ve sarımsaklı paça çorbası getirilmesini emretti.

Paça çorbası geldikten sonra da önüne koyup yemedi ve nefsine hitaben: “Ey nefis! işte arzu ettiğin paça önünde, istersen çık da ye!” deyince hemen ağzından gelinciğe benzer, iki gözleri de kör, bir mahlûk çıkarak tabağın kenarına geçti ve paçayı kuduz köpek gibi içip bitirdi.

Tatmin olup, çorbayı bitirdikten sonra da, geldiği yere geri dönmek maksadıyla Beyazıt Veli’nin hırkasından yukarıya doğru tırmanmaya başladı.

Beyazıt Veli hazretleri elinin tersiyle vurup yere düşürdü, yerde tortop hale gelen yaratığı göstererek “şunu öldürün” diye emir verdi. Oraya en yakın hizmetli gençlerden birisi yetişip ayağı altına alarak öldürdü.

Hadiseyi zamanın şeyhülislâmı duyduğunda: “Kâmil insan kemalata nefis sayesinde erişir. Nefis insan vücudunun bir direğidir. Bunu kefenleyip gömmek gerek,” diye fetva verdi.

Aynı insan cenazesi gibi yıkayıp kefenlediler ve cenazesini kılıp defnettiler. Cenazede sanki padişahın cenazesi imiş gibi çok kalabalık cemaat vardı.

Beyazıt Kubbesi yakınında bir yere defnedildi. Bundan dolayı halk Sultan Beyazıt Velî hazretleri için “iki kere ölüp cenaze namazı iki defa kılınan padişah” derlerdi. Mekanı cennet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.