Bilgi Deryam

Buzul erimesi olsaydı ne olurdu ? Neler meydana gelirdi

Buzul erimesi olsaydı ne olurdu ? Neler meydana gelirdi

Buzul erimesi olsaydı gezegenimiz sular altında kalır ve birçok yerleşim alanını yok olmaya mahkum olurdu. ve daha birçok felaket meydana gelirdi.

buzul erimesi

buzul erimesi

Buzul erimesi büyük tehditler oluşturuyor

Bundan onlarca yıl önce buzulların eriyerek, dünyanın sular altında kalması bir bilim kurgu filmi senaryosu gibi gelebilirdi. Fakat küresel ısınma nedeniyle bu tehlike ile karşı karşıyayız. Antartika’da sadece 1992-2017 seneleri arasında toplamda 3 trilyon ton buzul eridi. Hatta buzul erimesi, bazı yerlerde olağan hızının 5 katına çıkmış durumda.

NASA 2015 yılında, okyanus seviyelerinin beklenenden daha hızlı yükseldiğini ve uzay ajansının, önümüzdeki yıllarda deniz seviyelerinde en az 90 cm’lik yükselme öngördüğünü açıklamıştı. Bu yükselme bile milyonlarca insanı yerinden etmeye yeterlidir. Fakat bundan  daha kötü bir senaryo var. Eğer tüm buzullar erirse, 65.8 metrelik yükselme yaşanacak. Peki bu kadar buz nereye gidecek? Ne olacak ?

Business Insider ekibi, hazırladığı bir video ile bu sorunun cevabını gösterdi. Videoya göre öncelikle adalar, Venedik gibi su dolu yerler ortadan kayboluyor. Toplamda 19 milyon kişinin yaşadığı Kalküta ve Şangay gibi büyük şehirler tamamen okyanusa karışıyor. ABD ise şimdiye kıyasla çok küçük kalıyor.

Tüm buzulların erimesi senaryosu çok ürkütücü olsa da gerçekleşme olasılığının düşük olması biraz olsun rahatlatıyor. National Geographic’in 2013 yılındaki bir raporuna göre, Dünya’daki yaklaşık 20.8 km küp buzun erimesi en az 5000 yıl sürecek. Ayrıca atmosferde bu kadar fazla ısıya yetecek kadar karbon olursa, buzulların erimesi insanların düşüneceği son şey olabilir.

Bu kadar yoğun karbon durumunda, şu anda 14.4 santigrat olan gezegenimizin ortalama sıcaklığı 26.6 santigrat olacak. Dolayısıyla bitkiler ve hayvanlar için canlılık sıcaklık nedeniyle tehlikeye girecekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.