Bilgi Deryam

Bilekleri kesilerek şehit edilen Padişah Sultan Abdülaziz

Bilekleri kesilerek şehit edilen Padişah Sultan Abdülaziz

Sultan Abdülaziz Han nasıl öldü? İki bileği de kesilerek intihar süsü verilen Sultan Abdülaziz’in acıklı ölümü. Sultan Abdülaziz Han şehit edildikten sonra halk sokağa inmiş babamız öldü diye feryat etmiştir.

Sultan Abdülaziz Han

Tarih; 4 Haziran 1876 ..Saat 9 civarı.. Sultan Abdülaziz, Kur’an
okuyordu.Katiller sessizce Sultan Abdülâziz’in kapısına sokuldular. Padişahın 2. Mabeyincisi Fahri Bey, izin alıp odaya girdi. Önce hal hatır sordu.

“Hamd olsun Yüce Rabbime” diye cevap verdi Padişah, “Beterin beteri vardır.” Gözleri kapıya kayınca Cezayirli Mustafa Pehlivan’la Yozgatlı Pehlivan Mustafa Çavuş’u fark etti. Durumu kavradı. Rengi attı.

Fakat bir şey söylemesine fırsat kalmadan, üçü bir anda atılıp bastırdılar. O sırada Boyabatlı ve diğerleri de odaya girdiler. Boyabatlı ile Cezayirli, Padişah’ı dizlerine oturtup çırpınmasını önlemeye çalıştılar. Fakat Padişah çok güçlüydü. Zaptedemediler. Göğsünden hançerlediler.

Fahri Bey, Sultan Abdülâziz’in kollarını arkadan tuttu, Yozgatlı Mustafa Pehlivan ise, keskin bir hançerle Padişah’ın bileklerini kesmeye başladı. Olaya intihar süsü vereceklerdi. Ama hiçbir intiharda iki bilek birden kesilemezdi.

Bilekleri kesilen Sultan Abdülaziz Han, ikinci mabeyinci Fahri Bey’e son kez bakıp mırıldandı: “Şu kestirmeye kıydığın eller, iki gün önce sana kıymetli bir
sedef tesbih hediye etmemiş miydi
?”

Padişah daha ölmemişti. Fakat Hüseyin Avni Paşa’nın kesin talimatını önceden almış olan bazı subaylar, son çırpınışlarla titreyen vücudunu, kanları aka aka ve âdeta sürükleye sürükleye saray karakolunun kahve ocağına taşıdılar. Bir sedire uzattılar.. Hala sağ olan Abdülaziz Han’ı kurtarmak için kıllarını bile kıpırdatmıyorlardı..

Bir süre sonra (Savunma Bakanı) Hüseyin Avni Paşa çıkageldi. Eski bir pencere perdesini koparıp Padişah’ın üstüne örterken Padişah gözlerini açtı. Şeytanın yüzüne bakar gibi Avni Paşa’nın yüzüne baktı.Bakışları camlaştı, donuklaştı, kurudu. Ve oracıkta şehid oldu..

Sultan Abdülaziz Han öyle dindardı ki; Avrupa seyahati boyunca, yiyecek helal lokma bulmak endişesiyle yemeğini yanında götürmüş, hatta temiz abdest suyunu dahi yanında götürecek kadar dindar biriydi.

Sultan Abdülaziz’in ölüm haberini alan halk sokaklara, meydanlara inip babamız öldü, babamız öldü diye feryat figan etmişlerdir.

TARİH BU ALÇAKLIĞA ŞAHİD OLDU. MEKANIN CENNET OLSUN SULTANIM.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.