Bilgi Deryam

Beyaz çay nasıl demlenir? Beyaz çayın faydaları nelerdir

Beyaz çay nasıl demlenir? Beyaz çayın faydaları nelerdir

Beyaz çay son günlerde popülerliğini oldukça arttırdı. Çeşitli faydalarını bulunan bu çayın faydaları saymakla bitmiyor. Fiyatı dudak uçuklatsa da, çok faydalı bir çay olduğu da aşikar. Peki beyaz çay nasıl demlenir? Beyaz çayın faydaları nelerdir? Beyaz çayın fiyatı ne kadardır? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Beyaz çay ve faydaları

Bugüne dek beyaz çay üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Örneğin, kalp hastalığı riskini azaltmaya, cildin yaşlanmasını önlemeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olabilir.

Beyaz çay, yeşil çay ya da siyah çay gibi soldurma, fırınlama, kurutma ve fermentasyon işlemlerinden geçmediği için dem renginde bir dönüşüm gerçekleşmiyor. Yoğun antioksidan içeriği ile kanser türlerine karşı koruyucu olarak bilinir. Bu özelliği ile tüm çay çeşitleri arasında nadide ve çok özel bir ürün olarak öne çıkıyor.

– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanserden korur.

– Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engeller.

– Cildi güzelleştirir.

– Çok yüksek oranda antioksidan içerir.

– Tansiyon ve kolesterolü düşürür.

– Virüs ve bakterilere karşı etkisi yeşil çaydan daha kuvvetlidir.

– Çok düşük oranda kafein içerdiği için, kafeinin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar.

– Zayıflamaya yardımcı olur.

– Florit içeriği zengin olduğundan dişlerde plak ve çürük oluşmasını önler.

– Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar.

– Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için etkilidir.

– Kemiklere faydası olur. Osteoporozda faydalıdır.

– Cildi kuvvetlendirici, hücre yenilemeyi destekleyici özelliği de vardır.

– Ayrıca C ve K vitaminlerini de içerir.

Beyaz çay nasıl demlenir

1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın. İçerisine bir tatlı kaşığı beyaz çay koyun, demlenmesi için 3-5 dakika bekleyin , daha sonra süzün ve afiyetle için. Günde 1-2 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır. Başka bir demleme yöntemi ise şöyledir:

Yine 1 bardak suyu cezveye koyup iyice kaynatın. Kaynamaya başladığı andan itibaren 5 dakika boyunca suyu kaynatmaya devam edin. Daha sonra kaynamış suyu biraz soğuması için beklemeye alın, su biraz soğuduktan sonra beyaz çayı suya ilave edip demlenmesi için bekleyin ve sonra afiyetle için.

Beyaz çayın yan etkileri ve zararları

Bildiğimiz üzere tüm çay çeşitlerinde az da olsa kafein vardır, beyaz çayda da var az da olsa. Bundan dolayı aşırı tüketildiğinde çarpıntı ve uykusuzluk sorunu gibi yan etkileri olabilir. Hiçbir sağlık sorunu olmayanların günde 1-2 bardak (3’te olabilir) tüketebilir. Ama hamile ve emziren kadınların kesinlikle uzak durmaları gerekir. Ayrıca aşırı tüketilmesi sonucunda depresyon gibi hastalıkları da tetikler. Muhakkak uzmana danışmakta fayda vardır. Sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.