Bilgi Deryam

Berke Han’ın Müslüman oluşu – İlk Müslüman Moğol

Berke Han’ın Müslüman oluşu – İlk Müslüman Moğol

Berke Han‘ın Müslüman oluşu hikayesi çok etkileyici bir türdendir. Bir ihtiyar alim tarafından nasip olmuştur Müslümanlık Berke Han’a. Berke Han ilk Müslüman Moğol Hanedanı’nın hükümdarıdır. Etkileyici bir müslüman oluş hikayesi. Berke Han’ın Müslüman oluşu.

Berke Han’ın Müslüman oluşu

Berke Kağan Batı Kazakistan’a sefer düzenlemişti ve burada ki savaşta attan düşmüş ve kolu çıkmıştı. Sefer dönüşünde yaşlı bir ihtiyara rastladı. İhtiyar Güney Kazakistan’ın Türkistan şehrindendi. İhtiyar Berke Kağan’ı tanımıyordu ve onun kolunu ve yaralarını iyileştirdi. 

– E söyle bakıyım ihtiyar seni buraya hangi rüzgar attı.
– Evlat ben 70 yaşımdayım bu yaşıma kadar elimden geldiğince iyi bir insan olma çabasındaydım. Ancak inancım olan İslam için hicret etmek ve başka yerlere gitmenin gereğine inandım.

– Bu yaşta ne hicreti ihtiyar senin evladın yok mu sana bakacak?
– Var evladım var. Dedim ya benim bir davam da var. O dava için çıktım yola.

– Ne davası bu?
– Adaletin ve ahlakın davası.
Sohbet uzayıp gider..
Berke Kağan ve ihtiyar Kazak Molla Mustafa arasında samimi bir sohbet ortamı oluşmuştur. Berke Kağan bu samimi ihtiyardan ve anlattıklarından çok etkilenir.

– İhtiyar gel seni Kazan’a devletimin başkentine götüreyim. Seni sevdim ben. Yanımda ol isterim.
– Tabi, olur evladım.

Batı Kazakistan’dan Altınordu Devleti’nin başkenti Kazan’a kadar uzun bir yol vardır. Yolda bolca konuşurlar. Molla Mustafa zaman zaman durup abdest alması namaz kılması onun Namazda ki samimi duruşu ve huşu içinde bulunuşu Berke Kağan’ı çok etkiler. 

Her molada Berke Kağan sorularını ihtiyara sorar ihtiyarda sabırla ve tevazuyla cevaplar. Berke kağan kafasındaki sorulara cevap bulmuştur artık. Ahlakın ve adaletin inancı olan İslam’a gönlünü kaptırır. Müslüman olduğunda tarih 1240 yılını göstermektedir. Evinden bir dava uğruna ayrılan Molla Mustafa samimi çabasıyla dünya İslam tarihini değiştirecek olan bir adamın hidayetine vesile olmuştur.

Berke Müslüman olduğunda orduya seslenir;
– Ey baturlar! Ben sizin neyinizim?
Ordu hep bir ağızdan;
– Sen bizim komutanımızsın reisimizsin.
– Öyleyse bilin ve şahit olun ben bir Müslümanım. Sizden de beni seven ve takip eden yiğitlerimden isteğim benim gibi Müslüman olmanız. 

Bütün bir ordu Müslüman olur ve tüm ordunun önünde namaz kıldırmak için ilk defa imam olan ve namaza duran Molla Mustafa Fatiha’yı göz yaşları içinde zor tamamlar. O kadar mutlu ve şükür duyguları içindedir ki hayatındaki en huşu dolu namazını kılmıştır.

Onbinlerce insan tek seferde Müslüman oldu

İhtiyar Molla Mustafa Kazan’a geldiğinde Berke Kağan’ın ricasıyla sarayda ikamet eder. Kendisine tüm imkanlar verilir. Molla Mustafa Kazan’da etrafındaki Müslüman moğollara İslam dinini anlatır ancak tüm Moğollar henüz Müslüman olmamıştır. Batu Han 1255 yılında öldükten sonra yerine geçen oğlu Sartak’ta bir yıl sonra savaşta ölünce tahta Berke Kağan’ın geçmesiyle her şey daha farklı olur. Berke Han Kazan’da on binleri bulan topluluğa seslenir.

– Ey Moğollar! Ey Kazanlılar, Kardeşlerim! Ben sizin neyinzim?
Tüm kalabalık hep bir ağızdan
– Sen bizim Han’ımızsın önderimizsin!
– Bilinki ben bir Müslümanım. Sizlerden de Müslümanlığı öğrenip İslam dinine geçmenizi istiyorum.

Dünya tarihindeki aynı anda onbinlerce insanın Müslümanlığa geçtiği en önemli olay Kazan’da gerçekleşmiş ve tüm Altınordu Devleti sınırları içindeki Moğollar müslümanlığı seçmişlerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.