Bilgi Deryam

Bedelli Askerlik yaş sınırı 26 mı Olacak ? Kaç TL 2018

Bedelli Askerlik yaş sınırı 26 mı Olacak ? Kaç TL 2018

Bedelli askerlik yaş sınırı 26 mı olacak gibi bir sürü söylenti çıktı bu dönemlerde. 2018 seçimden sonra çıkması beklenen bedelli askerlik ile ilgili söylentiler devam ediyor. Peki yeni çıkacak olan bedelli askerlik yaş sınırı kaç olacak? Kaç Tl olacak ? işte tüm detaylar.

bedelli askerlik

bedelli askerlik

Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından yapılan art arda açıklamalar çerçevesinde seçimden sonra bedelli askerliğin kesin olarak çıkacağı ön görülüyor. Çok uzun süredir bedelli askerliği bekleyenler ise şimdiden yaş sınırı ve kaç tl olacağını araştırmaya başladı. 2018 veya 2019 yılı itibariyle çıkması beklenen bedelli askerlikte yaş sınırı kaç olacak? Özellikle ücreti büyük merak konusu oldu. Kamu ve özel sektörde istihdam etmekte olan adaylar, yaş şartının 26’ya kadar indirilmesini talep ediyor.

Bedelli askerlikte yaş sınırı kaç olacak

Milli Savunma Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar bedelli askerlik çalışmasını başlatmış vaziyetteler. Seçimden sonra bedelli askerliğin hükümet kurulur kurulmaz gündeme gelmesini  bekliyoruz.

2011 senesinde 30 bin lira, 2014 senesinde 18 bin lira olarak açıklanmıştı. Şimdi bu iki rakamın ortasında olması bekleniyor yani 2018 bedelli askerlik tutarı olarak 20 – 25 bin lira olması ön görülüyor. Tam net bir rakam verilmese de büyük ihtimalle 20 – 25 bin lira olması tartışılıyor.

Bedelli askerlik yaş sınırı konusunda da 28 yaş olacak şeklinde değerlendirmeler var. Genel olarak bedelli askerliğe başvuru yapabilmek için 28 yaş şartı bulunuyor. Ancak çok sayıda kamu ve özel sektörde istihdam etmekte olan adaylar yaş şartının 26’e kadar indirilmesi hatta pek çok kişi yaş şartının hiçbir şekilde aranmamasını talep etmektedir. Yaş şartı hakkında kulislerde henüz bir gelişme bulunmuyor.

Bunlar Devletimizin bakanlarımızın ve bazı vatandaşlarımızın görüşleri. Biz de bu konuda bir kaç görüş belirtmek isteriz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekirse ”bedelli askerlik” kötü birşey değildir. Ama güzel kardeşlerim sağlığın sıhhatin yerinde ise, askerlik yapmak için hiçbir engel ve sorunun yoksa git askere şanlı görevini yerine getir. 6 ay ya da 1 senem boşa gidecek deme. Bu vatan için 5 yıl askerlik yapan dedeler tanıdım. Bu vatan için canını veren, kolunu, bacağını veren yüzbinlerce insan var. Bu vatan  için  ”bebem anasız büyür de, Vatansız büyüyemez” diyen Nene Hatun’u hatırla. Ben, sen, o gitmezse kim gidecek kardeşim. Karar senin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.