Bilgi Deryam

Baş ağrısı neden kaynaklanır? Baş ağrısına ne iyi gelir

Baş ağrısı neden kaynaklanır? Baş ağrısına ne iyi gelir

Baş ağrısı hayatımızın belirli bir döneminde çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı bir sağlık problemidir. Yediden yetmişe sık bir şekilde adını andığımız baş ağrısı nedir? Çeşitleri nelerdir? Baş ağrısına ne iyi gelir? Sorularına  cevap vereceğiz.

Baş ağrısı

Baş ağrısı

Baş ağrısı

Kendimizin ve çevremizin sürekli olarak adını andığımız sağlık problemi arasında ilk sırada baş ağrısı gelmektedir. Yaygın olarak görülen bu ağrılar genelde tehlike arz etmez. Tedavisi de oldukça kolay bir şekilde mümkündür. Fakat bazı durumlarda büyük tehlikeler ve ciddi sorunlara yol açan baş ağrıları da vardır. Örneğin, aniden başlayan ve uzun süren ağrılar, şiddetli ve yoğun bir şekilde devam eden baş ağrıları büyük tehlikelere yol açabilir. Bu ağrıları çeşitlendirecek olursak, 2 grupta inceleyebiliriz. Bunlardan ilki birincil baş ağrıları; migren, gerilim tipi, ergenlik dönemi ve küme baş ağrısıdır. İkincil baş ağrıları; beyin hastalıkları, beyin tümörleri, baş yaralanmaları, boyun yaralanmaları, sinüzit,  beyin-damar hastalıklarıdır.

Baş ağrısı

Baş ağrısı

Baş Ağrısı eşitleri

1) Migren Ağrısı

Migren ağrısı; beyin damarlarının bazı tetikleyiciler nedeniyle damarların genişlemesi ve tekrar daralmasıyla oluşan baş ağrılarıdır. Stres, uykusuzluk, şarap, açlık ve çikolata gibi besinlerin, aşırı ses ve görüntüler migreni aşırı bir şekilde tetikleyen unsurlardır.

2) Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Genellikle başın arka tarafından başlar öne doğru yayılan bir ağrıdır. Boyunda ve kafa derisinde görülür. Başlıca nedeneleri ise; boyun, omuz ve çene kaslarının gerilmesiyle meydana çıkar. Ayrıca uzun süre bilgisayar, tablet ve telefon başında boyunu sabit tutarak yapılan çalışmalar, aktiviteler gerilim tipi baş ağrısına neden olur. Bazı yiyecek ve içecekler de bu ağrılara neden olabilir. Örneğin alkol, çikolata ve eski peynirler bu ağrılara neden olur. Özellikle alkolun tüm baş ağrılarında başrol olduğu görülmektedir.

3) Ergenlik Dönemi Baş Ağrısı

Ergenlik dönemi denildiğinde akla ilk  stres gelir. Stres çoğu hastalığın başlangıcıdır. Ergenlik döneminde lise  zamanında artan sınavlar ve  yoğun ders programlarından kaynaklandığı uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Bu araştırmalarda hem hormonal değişiklikler, hemde psikolojik  ilişkilerde yaşanan değişikler gençlerin baş ağrıları şikayetini doğurmuştur.

4) Küme Baş Ağrısı

Küme baş ağrısı hiç beklenmedik bir anda aniden başlar. İnsanı gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Gün içerisinde birkaç defa tekrarlar kendini, bazen aylarca sürebilir ve yine aniden aylarca ortadan kaybolabilir. Çok parlak ışıklar, uzun süre parlak ekranlarda takılı kalmak, sıcaklık ve fiziksel yorgunluk baş ağrısının tetikleyici unsurlarıdır. Diğer baş ağrısı türlerine göre az görülür.

İkincil Baş Ağrıları

Önceden hiç yaşamadığınız, şiddetli, sık tekrar eden, enseden başlayıp ani gelişen baş ağrılarınız varsa, kesinlikle ama kesinlikle bu ağrıların üzerinde durun. Ağrı kesici atıp rahatlamanın yollarını aramayın. Çünkü İkincil baş ağrıları başka bir hastalığın belirtisi olarak meydana çıkar. Birde baş ağrısıyla birlikte, kusma, mide bulantısı, görmede azalma veya bozukluk, zihinde bulanıklık varsa, hiç ama hiç vakit kaybetmeden muhakkak bir doktora görünmelisiniz. Bu baş ağrıları hayati riskler taşır, erken teşhis çok önemlidir.

Sinüzit, Baş ve boyun darbeleri ve yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları ikincil baş ağrılarının neden olduğu hastalıklardır.

Baş Ağrılarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Öncelikle alkol kullanıyorsanız muhakkak bırakmanız gerek. Çünkü aşağıda yazdığımız uygulamaları yapsanız bile pek fayda etmeyecektir.

  • Düzenli olarak yemek yemeye özen gösterin.
  • Düzenli olarak spor ve egzersizler yapın. Açık havada spor ya da egzersiz yapmak size daha çok yardımcı olacaktır.
  • Masaj yapın. Özellikle şakaklarınıza yapacağınız masajlar sizi dinlendirecek ve rahatlatacaktır.
  • Sıcak duş ve soğuk kompres yapın.
  • Ayrıca gıda takviyeleri de yapabilirsiniz. B2 vitamini, koenzim Q10, magnezyum sülfat almak ağrılarınıza iyi gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.