Bilgi Deryam

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir? Hızır ve Oruç Reis

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir? Hızır ve Oruç Reis

Barbaros Hayreddin Paşa namı duyulmuş büyük bir denizcidir. Asıl adı Hızır Reis’tir. ” Madem Fransa’ya kadar gidiyoruz, gitmişken  Roma’yı da fethedelim” diyebilecek kadar cesur ve yiğit bir adamdır.

barbaros hayreddin paşa

barbaros hayreddin paşa

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir ?

Barbaros Hayreddin Paşa, 1470’li yıllarda Midilli adasında doğdu. Hayreddin Paşa’nın asıl adı Hızır Reis’tir. Ona, “dinin hayırlısı” anlamına gelen “Hayreddin” adını, Osmanlı Devleti’ne yaptığı hizmetinden dolayı bizzat Kanuni Sultan Süleyman  verdi.

Ağabeyi Oruç Reis, genç yaşta deniz ticareti yaparken Rodos Şövalyelerine tutsak düştü. Yaşadığı olay yüzünden tüccar olmayı bırakıp, denizlere açılmaya karar verdi. Bir süre sonra kardeşi Hızır Reis de ticareti bırakıp ona katıldı. Akdeniz kıyılarına akınlar düzenleyip, ganimetler elde ettiler. Cerbe adasını üs olarak kullandılar. Hızır Reis ve ağabeyi Oruç Reis’in ünü bütün Akdeniz’e yayıldı.

1525’te Cezayir’i ele geçirdi.  Sultan  Süleyman,  Hızır Reis’i İstanbul’a çağırdı ve 1533’te Hızır Reis’i Osmanlı donanmasının başına (kaptan-ı derya) atadı.

Yavuz Sultan Selim Dönemi

Barbaros Hayreddin Paşa ve kardeşi 1516’da ele geçirdikleri yüklü bir gemiyi hediye olarak Piri Reis himayesinde  Yavuz Sultan Selim’e gönderdiler.

Hızır Reis, Yavuz Sultan Selim adına para bastırıp hutbe okuttu. Bu, ona bağlı olduğunu bildiren bir hareketti. Bu hareket elbette güzel birşeydi. Yavuz Sultan Selim de Hızır Reis’i Cezayir Beylerbeyliğine atayarak koruması altına aldı.  Bu sürede İspanyol donanmasıyla karşılaşıp onları mağlup etti. Fakat halkın ayaklanması ve savaşın iyi sonuçlar vermemesinden dolayı Cezayir’den  Şeysel Adası’na çekildi.

Preveze Deniz Savaşı

Osmanlı İmparatorluğu  gün geçtikçe  Akdeniz üzerindeki  gücünü arttırıyordu. Bunun üzerine Papalık, Venedik, Ceneviz, Malta, İspanya ve Portekiz gemilerinden oluşan bir “Haçlı donanması” kuruldu. Başına da Andrea Doria getirildi.  1538 yılında Osmanlı Donanması ile Haçlı Donanması Arta Körfezi’nde karşılaştı. Tarihte daha önce hiç bu kadar kalabalık bir deniz savaşı görülmemişti.

Haçlı birliğinin 600’den fazla gemisi, on binlerce forsa dışında tam 60.000 askeri vardı.
Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması’nın ise 122 gemi ve forsalar dışında 20.000 askeri vardı.
Bu büyük savaş sonucu, Haçlı birliği 128 gemisini kaybetmiş, 29’u da esir düşmüştü.
Hayreddin Paşa 1 gemi bile kaybetmezken, yaklaşık 400 leventi (askeri) şehit düşmüştü.
Bu büyük savaşın mutlak galibi olan Osmanlı, bu zaferi şüphesiz önce Allah’a, sonra da Barbaros Hayreddin Paşa’ya borçluydu.

Barbaros Hayreddin Paşa, 1543 senesinde Nice’i aldı. Bundan bir sene sonra İstanbul’a döndü ve 4 Temmuz 1546 tarihinde burada vefat etti.
Türbesi Beşiktaş’tadır.

Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor?
Barbaros, belki donanmayla seferden geliyor!
Adalar’dan mı? Tunus’tan mı, Cezayir’den mi?
Hür ufuklarda donanmış iki yüz pare gemi
Yeni doğmuş aya baktıkları yerden geliyor;
O mübarek gemiler hangi seherden geliyor?

”Yahya Kemal”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.