Bilgi Deryam

Azrail ve Hazreti Süleyman Hikayesi – Bu Akşam Hindistanda

Azrail ve Hazreti Süleyman Hikayesi – Bu Akşam Hindistanda

Azrail ve Hazreti Süleyman hikayesi. Saf bir adam Azrail (a.s)’den korkar ve Hazreti Süleyman’a durumu anlatır. Hazreti Süleyman’da onu Hindistan’a gönderir. İşte Azrail ve Hazreti Süleyman hikayesi.

Azrail ve Hz. Süleyman Hikayesi

Hz. Süleyman’ın sarayına kuşluk vakti saf bir adam telaşla girer. Nöbetçilere, hayati bir mesele için Hz. Süleyman’la görüşeceğini söyler ve hemen huzura alınır. Hz. Süleyman (a.s) benzi sararmış, korkudan titreyen adama sorar: 

– Hayrola ne var? Neden böyle korku içindesin? Derdin nedir? Söyle bana… 
Adam telaş içinde: 
– Bu sabah karşıma Azrail (a.s) çıktı. Bana hışımla baktı ve hemen uzaklaştı. Anladım ki, benim canımı almaya kararlı.. 
– Peki ne yapmamı istiyorsun?” 
Adam yalvarır: 
– Ey canlar koruyucusu, mazlumlar sığınağı Hazreti Süleyman!  Kurt, kuş, dağ, taş senin emrinde. Rüzgarına emret de beni buradan ta Hindistan’a iletsin. O zaman Azrail (a.s) belki beni bulamaz. Böylece canımı kurtarmış olurum. Medet senden! (Hazreti Süleyman’ın doğaüstü güçleri vardı. Tabi bu güçleri Allah vermişti ve onun izniyle kullanırdı.)

Hz. Süleyman, adamın haline acır. Rüzgarı çağırır ve: 
– Bu adamı hemen al. Hindistan’a bırak!” emrini verir. Rüzgar bu… Bir eser, bir kükrer. Adamı alır ve bir anda Hindistan’da uzak bir adaya götürür. 
Öğleye doğru Hz. Süleyman, divanı toplayarak gelenlerle görüşmeye başlar. Bir de ne görsün, Azrail (a.s.) da topluluğun içine karışmış, divanda oturmaktadır. Hemen yanına çağırır: 
– Ey Azrail! Bugün kuşluk vakti o adama neden hışımla baktın? Neden o zavallıyı korkuttun?” der. 
Azrail (a.s) cevap verir: 
– Ey bu dünyanın ulu sultanı! Ben, o adama öfkeyle,hışımla bakmadım. Hayretle baktım. O da beni yanlış anladı. Vehme kapıldı. Onu, burada görünce şaşırdım. Çünkü Allah (cc) bana emretmişti ki: 
– “Haydi git, bu akşam o adamın canını Hindistan’da al!” Ben de bu adamın yüz kanadı olsa bile bu akşam Hindistan’da olamaz. Bu nasıl iştir, diye hayretler içerisine düştüm. İşte ona bakışımın sebebi bu idi. 

Osman Nuri, Mesnevi Bahçesinden Bir Testi Su. Azrail ve Hazreti Süleyman Hikayesi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.