Bilgi Deryam

Ayasofya’daki parmak izi Hızır (a.s)’a mı ait.İlk cuma namazı

Ayasofya’daki parmak izi Hızır (a.s)’a mı ait.İlk cuma namazı

Ayasofya’daki parmak izi kime ait? Direkte bulunan parmak izi Hızır (a.s) ‘a mı ait? Ayasofya’da kılınan ilk cuma namazını kim kıldırdı? Fatih Sultan Mehmed mi kıldırdı yoksa hocası Akşemseddin Hazretleri mi kıldırdı? İşte Ayasofya‘daki parmak izi ve ilk cuma namazına dair soruların cevapları...

Ayasofya’daki parmak izi

Fâtih Sultân Mehmed , İstanbul’u fethetdikten sonra, ilk Cuma namazını Ayasofya’da kılmak için kilisenin derhal camiye çevrilmesini emretmişti. Ordudaki ustalar kısa sürede Ayasofya Kilisesi’ni, kılıç hakkı olarak “Büyük Fetih Câmîi”ne çevirerek Cuma namazına hazırladılar.

Fâtih Sultân Mehmed Han Hazretleri toplanan cemaate;
– Aranızda ikindi namâzının sünnetini kaçırmayan var mı? Varsa cemaatin başına geçsin ve İmâmlığı yapsın” dedi. Herkes birbirlerine ve büyüklere bakmaya başladılar.

Sultân’ın lalası da âlimlere ve sonra da Akşemseddin Hazretlerine baktı. Herkesin başını yere eğdiğini gördü. Akşemseddin Hazretleri de başını öne eğerek; – “Bir keresinde evime misâfir gelmişti. Misafiri kıramadığım ve meşgûl olduğum için ikindi vakti keraate girdi. Hayâtımda sadece bir kez ikindi namâzının sünnetini kılamadım” dedi.

Akşemseddin’in Hazretlerinin bu sözü üzerine Fâtih Sultân Mehmed Hân;
-“Ben hayâtımda hiç ikindi namazının sünnetini kaçırmadım” dedi.
Ayasofya’da kılınacak ilk Cum’a namâzında İmâmlığa Fâtih Sultân Mehmed lâyık görüldü. Kuşatma esnasında bile ikindi namâzının sünnetini kaçırmamıtı.

Fâtih Sultân Mehmed Hazretleri, tekbîr getirip namâza durmasına rağmen az sonra sağına soluna selâm vererek namâzını bozdu. Tekrâr namâza durduğu hâlde yine sağa sola selâm vererek namâzdan çıkdı. Üçüncüsünde ise, tekbîr getirdikten sonra Cumaa namâzını kıldırmaya başladı.

Cemaatden bazıları: “Padişâh büyük kibre girdi o yüzden namâzı başlatamadı” diye düşündüler. Namâz kılındıktan sonra namazı neden bozduğunu sordular. O da: -“İstedim ki namaz sırasında bana ve bütün cemaate Kâbe-i Muâzzama görünsün. Kâbe’nin önünde namâz kılalım.
Bu niyetle namâza durduğumda birinci ve ikinci Tekbîrlerde Kâbe görünmedi. Fakat üçüncüsünde Kâbe gözümün önünde belirdi” dedi.

Bunun sebebini Akşemseddin Hazretleri’ne de sordular. O da bu olayı şöyle anlattı;  “Padişâhımız üç defâ Tekbîr getirdi. Birinci tekbîrde bakdım ki, Ayasofya’nın yönü kıbleye bakmıyor. İçimden “İnşaallâh bir yanlış yapmayız” dedim. 

İkinci kez tekbîr getirdi, tekrâr namâzı bozdu, ancak; namâzı bozduğu için sevindim. Üçüncü tekbîrde yine içimden: “İnşaallah namazını bozar” dedim.  Fakat o an bana manevî âlemde cemaatin en arka safı gösterildi.
Bu safta, bir kişilik yerin eksik olduğunu gördüm. Bir an baktım ki;
Hızır Aleyhisselam, o bir kişilik yere doğru gelirken direğe parmağını soktu ve Ayasofya’nın yönünü kıbleye doğru çevirdi. Ondan sonrada eksik safa geçerek namâza durdu.

Böylece Padişâhımız üçüncü kez tekbîr getirdikten sonra Kâbe’yi tam karşısında gördü, bir daha selâm vermedi ve böylece fetihden sonraki ilk namazı kılınmış oldu” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.