Bilgi Deryam

Avustralya’ya savaş açan iki Osmanlı askeri

Avustralya’ya savaş açan iki Osmanlı askeri

İki Osmanlı askerinin hikayesi. Bu iki çılgın asker, taptaze yeni kurulmuş olan Avusturalya’ya savaş açarlar. nasıl mı? o zaman iki Osmanlı askerinin hikayesi ”ne geçelim.

İki Osmanlı askerinin hikayesi

İngilizler Hindistan’ı işgal edince, Hindistanlılar Osmanlı’dan yardım ister. Osmanlı Devleti’de kayıtsız kalmayıp 350 askeri gemiyle Hindistan’a yollar. Askerlerin bir kısmı gemide hastalanmış, yine de Hindistan’a varmışlardı. İngilizler’in elindeki silahlı makinelere uzun süre dayanamayıp birçok asker şehit olmuş, kalan 40 asker de esir düşmüş.

40 Osmanlı esir askerini, İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bir İngiliz gemisi Avustralya’ya geldiğinde, esir iki Osmanlı askeri gemiden bir yolunu bulup kaçarlar.
Esas hikaye bundan sonra başlar…

Gemiden kaçan iki askerden mesleği dondurmacılık olan Abdullah ve mesleği kasaplık olan Mehmet Avustralya’da kendilerine yeni bir hayat kurarlar. İşleri ve kazançları iyidir ama onların kulağı sürekli Anadolu’da ve memleketlerindedir.

Dünya kaynamaktadır, Balkanlar, Ortadoğu ve İngilizlerin işgal ettiği Türk Yurtları, işte tam bu sırada Avustralya Hükümeti, İngilizlerle birlikte Çanakkale’ye asker çıkarmaya karar verir. Bizim iki Osmanlı askeri olayı duyarlar ve hemen buluşarak, durum değerlendirmesi yaparlar.

Biz Osmanlı askeriyiz ve Avustralya’da yaşıyoruz. Avustralya devleti Osmanlıya savaş açmış ve bizim ülkemizi işgale gitmiş, bundan dolayı biz de Avustralya devletine savaş açalım derler. Alırlar kağıdı, kalemi ve yazarlar:

Avustralya’ya savaş açan iki osmanlı askeri

Sayın Avustralya Yetkilileri, biz iki Osmanlı askeri ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanlıya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale’ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız. Bu bir “Osmanlı Savaş Fermanı “ dır. Avusturalya’ya duyurulur.

Avustralyalı yetkililer bu mektubu alırlar, okurlar ama ciddiye almazlar. Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet, Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah İki Osmanlı askeri, Sidney’ in 250 km uzağında (Whıte Rock) Karlıdağlar denilen bölgede siper alırlar.

Dondurmacı Abdullah’ın beyaz gömleği vardır, Kasap Mehmet’inde kırmızı önlüğü. Gömlek ve önlüğü sökerek 3 Hilalli Bayrağı dikerler, bu bayrak ile düşmana savaş açarlar.

Avustralyalı yetkililer, tren ile asker toplayıp limanlara sevk etmektedir. Limanlara gelen asker ve mühimmat, gemilerle Çanakkale’ye sevk edilmektedir. İki Osmanlı askeri önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 tren devirirler. Üçüncü trende askeri mühimmat bularak silahlanırlar. Aynı bölgede 8 karakol basar ve karakollardaki askerlerin tamamını vururlar.

Ne olduğunu bir türlü çözemeyen Avustralyalılar, sonunda iki Osmanlı askerinin yazmış olduğu mektup akıllarına gelir ve bölgeye tren ile 250 kadar asker gönderirler. İki Osmanlı askeri kendilerine savaş açmıştır. Bu savaş Avustralya’nın ilk resmi savaşıdır.

Çaresiz kalan Avustralya devleti ilk resmi savasına girer. Tren ile gelen 250 kadar Avustralya askerini pusuya düşüren iki babayiğit trene saldırır ve iki Osmanlı askeri 60 kadar Avustralya askerini öldürür. Çok şiddetli çatışmalar sonucunda, İki Osmanlı askeri  şehit düşer.

İki askerin şu an mezarı Sidney’e 250 km uzakta (Whıte Rock) Karlı dağlar’da ve mezarlarında. Nur içinde yatsınlar. Bu iki yiğitin hakkını Teslim eden Avustralya o bölgeye Türk Kayalıkları ismini vermiştir.

İki Osmanlı askerinin hikayesi ile ne kadar da cesur bir millet olduğumuzu tekrardan hatırlatmak istedim size. Umarım iki Osmanlı askerinin hikayesi ni paylaşıp, bir çok kişiye ulaştırmamızda bize yardımcı olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.