Bilgi Deryam

Atatürk’e muhalif milletvekili Ali Şükrü Bey ve ölümü

Atatürk’e muhalif milletvekili Ali Şükrü Bey ve ölümü

Ali Şükrü Bey kimdir ? Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’in ölümü nasıl gerçekleşti. Ali Şükrü Bey suikastini kim yaptı? Atatürk’ün Ali Şükrü Bey’in ölümünden haberi var mıydı? Topal Osman kimdir? İşte Trabzon’un şehidi Ali Şükrü Bey’in hayatı ve ölümü.

Ali Şükrü Bey kimdir ?

Ali Şükrü Bey, 1884 senesinde Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde dünyaya geldi.  “Reisoğlulları” mahlası ile meşhur bir ailede dünyaya geldi. Babası Bahriye kolağası (önyüzbaşı veya kıdemli yüzbaşı) Hacı Hafız Ahmet Kaptan’dır.

Bahriye Mektebi’nde gördüğü eğitimi 1904 senesinde tamamladıktan sonra Bahriye Erkan-ı Harp Subayı oldu.

1909 senesinde kurulan Donanma-yı Osmanî Muavenet-i Milliye Cemiyeti’nin kurucularından birisi oldu ve bir süre ikinci başkanlık görevini üstlendi. Cemiyetin Osmanlı donanması için almak istediği nakliye gemilerini almak üzere Liverpool’e gönderildi. 

Bu dönemde İngiltere’de eğitimini tamamladı ve çok iyi düzeyde İngilizce öğrendi. İngiltere’de bulunduğu sırada Türkiye aleyhine yapılan propagandalara karşı çalıştı; Liverpool Times gazetesinde çeşitli makaleleri yayımlandı.

Yüzbaşı rütbesinde iken kariyerine siyasette devam etmeye karar verdi ve askerlikten istifa etti. Özellikle Sultan Reşat döneminde ülkede kol gezmiş, vatanı tamamen kendi çıkarlarına göre idare etmiş olan İttihat ve Terakki Cemiyeti‘ne karşıt görüşlere sahip olan Ali Şükrü Bey, siyasete girme kararı vererek şehadete giden kapıyı aralamış oldu.

Ali Şükrü Bey’in ölümü

1920 senesinde Trabzon Mebusu olarak Meclis-i Mebusan’a seçildi. İstanbul’un işgalinden sonra Meclis-i Mebusan’ın kendini feshetmesi üzerine Ankara’ya gitti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Trabzon Milletvekili olarak girdi.

TBMM’ye girdikten sonra ilk iş olarak halkı Milli Mücadele ruhuna indandırmaya çalışmak olan Ali Şükrü Bey, bu gaye ile kurulan İrşad Encümenine katıldı ve bu encümenin bir üyesi olarak civar illeri gezdi.

Her fırsatta sert bir dille iktidarı eleştirmekten vazgeçmeyen Ali Bey, böylelikle şehadete giden yolda emin adımlarla yürüdü. Mustafa Kemal’e karşı gelen bir siyaset izledi. Özellikle içki konusunda bir kanun çıkarılmasını istedi. İçki tüketiminin yasaklanması ya da en aza indirilmesi için kanun teklifi çıkarmak istese de bunu başaramadı. Çünkü mecliste başka babayiğit yoktu.

Mecliste görüşlerini her zaman sert bir dille savunan Ali Şükrü Bey, özellikle Lozan görüşmeleri sırasında tavizsiz ve cesur bir siyasetçi haline geldi.

İslam’ı tavizsiz bir şekilde haykıran, neredeyse 1000 yıllık bir milletin dinî ve millî değerlerini korkusuzca, cesurca savunan Ali Bey, 27 Mart 1923 tarihinde ortadan kayboldu. Kardeşi, olayı Bakanlar Kurulu’na taşıdı ve devlet eliyle aranmasını istedi. Arama kararından üç gün sonra Ali Şükrü Bey’in cesedine ulaşıldı.

Cinayeti araştıran komisyon, Mustafa Kemal‘in müdafii Topal Osman‘ın, Ali Şükrü Bey’i boğarak şehit ettiğini öğrendi. Daha da ilginci var, aradan çok kısa sonra Topal Osman’da bir cinayete kurban gitti. Daha anlaşılır bir dille söylemek gerekirse, Ali Şükrü Bey’i şehit eden Topal Osman’ı konuşmaması için öldürdüler.

Şehit Ali Şükrü Bey’in mübarek cesedi ise Hacı Bayram Camii‘ye getirildi. Burada kılınan cenaze namazının ardından Trabzon‘a gönderildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.