Bilgi Deryam

Taarruz helikopteri satabilen dördüncü ülkeyiz

Taarruz helikopteri satabilen dördüncü ülkeyiz

Taarruz helikopteri satabilen Amerika, Rusya ve Fransa ‘dan sonra dördüncü ülke biziz. Pakistan’a 1.5 milyar dolar değerinde 30 tane T129 ATAK Helikopteri satacağız. Anlaşma sağlanıp, sözleşmeler imzalandı. İlk helikopterin teslimatı üç ay içerisinde gerçekleşecek. Geri kalanlar ise 5 yıl içinde Pakistan’a teslim edilecek. Pakistan’a 1 hafta önce de bir milyar dolar değerinde 4 adet korvet (savaş gemisi) sattığımızı da hatırlatalım. Savunma sanayimizde güzel şeyler oluyor.Taarruz helikopteri

Taarruz helikopteri 

Taarruz helikopteri

Atak için Pakistan ile uzun yıllardır yapılan görüşmeler nihayetinde sonuca vardı. 15. milyar dolarlık anlaşmanın imzaları atıldı. Pakistan’a sattığımız 30 adet Taarruz helikopteri ile Dünya’da taarruz helikopteri satabilen dördüncü ülke olduk.

Ayrıca Pakistan pilotlarına Türkiye’de eğitim verilecek. Yedek parça, eğitim ve mühimmat üzerine de bir sözleşme imzalandı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), 30 yıl boyunca Pakistan’a lojistik hizmet verecek. Ayrıca TAI  Atak Helikopteri için, Bangladeş, Filipinler ve Fas ile de öngörüşmelere başladı.

Atak, Tsk ve İçişlerinde de kullanılıyor

Kötü iklim ve coğrafi koşullara dayananıklı olarak geliştirin Atak helikopteri yeni nesil silah ve füze sistemleri ile TSK ve İçişleri Bakanlığı’nda da kullanılıyor. Şimdiye kadar güvenlik güçlerimize 36 adet teslim edildi. Hem ihracat için hem de güvenlik güçlerimiz için Atak helikopterinin üretimi hız kesmeden devam ediyor. Yakın zamanda Afrinde ve terörle mücadele de kullanılan taarruz helikopterine ilgi gün geçtikçe artıyor.

Taarruz helikopteri olan Atak ilk olarak 2014 te TSK envanterine girmişti. Envanterimize girdikten sonra Pakistan  Türkiye’ye test için bir heyetle geldi. Atak için olumlu görüşler bildirdiler. Fakat Pakistan koşulları Türkiye’den farklı olduğu için kendi ülkelerinde de test etmek istediler. Türk pilot ve heyetlerle birlikte tam 1 ay boyunca test ettiler. Himalayalar ‘da  14.000 feet yüksekliğinde tüm zorlu koşullarda başarıyla testi tamamladı. Ayrıca 52 derece sıcaklıkta çölde de test edildi ve başarıyla geçti.

1 milyar dolara sattığımız 4 adet savaş gemisi ile ihracatta rekor kırmıştık. 1.5 milyar dolara satacağımız taarruz helikopteri ile de yeni ihracat rekoru kırmış bulunmaktayız. Daha çok çalışarak yüzde yüz yerli ve milli bir sanayi olmak dileğiyle..

 

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sait dedi ki:

    Türkiye Türkiye’den büyüktür.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.