Bilgi Deryam

Aslanı Evcilleştiren ve Amerika’yı Vergiye Bağlayan Cezayirli Gazi Hasan Paşa

Aslanı Evcilleştiren ve Amerika’yı Vergiye Bağlayan Cezayirli Gazi Hasan Paşa

Cezayirli Gazi Hasan Paşa Osmanlı Devletine pek çok büyük hizmeti bulunmasına rağmen tarihte pek fazla ismi anılmayan, hayatının her anı aksiyonla geçmiş, sıradan bir çocuğun Sadrazamlığa yükseldiği film gibi bir hayat öyküsü.

Cezayirli Gazi Hasan Paşa

Cezayirli Gazi Hasan Paşa 1710’lu yıllarda Dünya’ya geldi. Ailesi ve nereli olduğu konusunda net bir bilgi bulunmasa da çocukluğunun Trakya Bölgesi’nde geçtiği bilinmektedir. Gençlik ve çocukluk dönemlerinde ticaret gemilerinde çalışmaya başlamış böylelikle deniz tutkusu çok küçük yaşlarda kanına işlemişti.

Hayali bir gemi kaptanı olmaktı ama bu gemi savaş gemisi olmalıydı. Bu yüzden 1738 yılında yeniçeri ocağına girdi. Hemen akabinde meydana gelen Belgrad Kuşatması’na katıldı ve toy olmasına rağmen büyük başarılara imza attı. Hedeflediği gibi orduya girebilmişti fakat denizlerden uzak kalmış, karada savaşmaktaydı. Sefer sona erip geri döndüğünde ise hayatının seyrini değiştirecek önemli bir karar alarak Osmanlı sancağı altında Cezayir’e gönüllü olarak gitmek istedi. Ve evcil aslan hikayesi de başlamış olur.

Aslanı Evcilleştiren Osmanlı Paşası

Gazi Hasan Paşa, Kuzey Afrika topraklarında bulunduğu dönemde yavru bir erkek aslanı kendisine alıştırdı ve beslemeye başladı. Aslan büyüdükçe büyüdü, aralarındaki bağ güçlendi ve Gazi Hasan Paşa’nın lakabı Aslanlı Paşa oldu. Gittiği her yere aslanını da tasmasıyla yanında götürüyor, ele geçirdiği düşman gemilerine bu aslanla çıkıyordu.

Aslanlı Paşa efsanesi kısa zamanda tüm Avrupa’ya büyük bir korkuyla yayıldı ve Avrupalı ressamların çalışmalarına bile konu oldu. Cezayir’de kaldığı yaklaşık 20 yıl boyunca namı tüm diyarlara yayılan Gazi Hasan Paşa 1761 yılında İstanbul’a geri çağrıldı. Kısa zaman içerisinde devlet yönetiminde önemli mevkilere getirildi.

1770 yılında Osmanlı donanmasındaki tüm gemilerin Çeşmede Ruslar tarafından yakılması ve Limni Adası’nın kuşatılması üzerine 3 bin askeriyle yola çıkarak kalenin yönetimini eline aldı ve Rusları bölgeden def etti. Bu başarısından ötürü kendisine ”Gazi” ünvanı verildi ve Kaptanı Derya rütbesi ile ödüllendirilerek Osmanlı Donanmasının başına getirildi.

Fakat ortada bir donanma yoktu. Gazi Hasan Paşa yakılan donanmanın yerine 3 yıl içerisinde modern bir donanma hazırlattı, üstelik bu gemilerin yapımının büyük bölümünü kendi cebinden karşıladı. Donanmanın başına geçtikten sonra pek çok isyan bastırdı ve denizlerde savaşmaya devam etti.

77 Yaşında Sadrazam olarak atansa da birkaç ay sonra vefat etti.

 

Gazi Hasan Paşa

Gazi Hasan Paşa

Amerika’yı Vergiye Bağlayan Cezayirli Gazi Hasan Paşa

Yıl 1783, Amerika  denizlerde tek başına açılmaya, bayrak sallamaya başlar. Bu yeni bayrağı taşıyan ilk gemi 25 Temmuz 1785’te, Cezayir açıklarında  Osmanlı gemileri tarafından ele geçirilir. Hemen ardından 11 tane gemi de aralıklarla ele geçirilir. Bu yenilginin üzerine Abd anlaşma yoluna gider. Abd kongresi 27 Mart 1794’te Osmanlı Donanmasına karşı koyabilecek savaş gemileri inşa etmesi ve ya satın alması için, Başkan George Washington’a 700.000 altına yakın harcama yetkisi verir.

5 Eylül 1795’te  Amerika anlaşma yapmayı kabul eder. Anlaşma 22 maddeden oluşur. Bu anlaşmaya göre;  Cezayir’deki esirlerin iade edilmesi ve gerek Atlantik’te  gerekse Akdeniz’de Abd sancağı taşıyan  hiçbir tekneye dokunulmaması karşılığında, 642 bin altın ve yılda 12 bin Osmanlı altını ödemeyi Abd kabul eder. Anlaşmayı Abd Başkanı George Washington ve Cezayirli Gazi Hasan Paşa imzalar.

Bu anlaşma Abd tarihinde yabancı dille imzalanan bir ya da birkaç anlamadan biridir ve Amerika’nin yabancı bir devlete vergi verdiği tek antlaşmadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ateş dedi ki:

  Allah razı olsun, tüm geçmişlerimizden şehirlerimizden. Onlar ellerinden geleni yapmışlardır. Ya bizler! Hep bir kurtarıcı çıksın diye bekliyoruz…

 2. ihsan dedi ki:

  rabim sayılarını artırsın ruhu şad olsun

 3. Oktay PAMUK dedi ki:

  Bu dönemde böyle paşalara ihtiyaç var. Allah onlardan razı olsun.Mekanları cennet olsun inşaallah.

 4. Anonim dedi ki:

  Allah böle insanları daima başımızda bulundursunmekanları cennet olsun

 5. Anonim dedi ki:

  Allah ejdadımızdan razı olsun

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.