Bilgi Deryam

Artuk Bey kimdir? Kudüs’ün muhafızı Artuk Bey’in hayatı

Artuk Bey kimdir? Kudüs’ün muhafızı Artuk Bey’in hayatı

Artuk Bey kimdir? Artukoğulları Beyliği nerede kurulmuştur? Artuk Bey’in ölümü nasıl olmuştur? Kudüs’te görev yapmış mıdır? İşte cevaplar.

Artuk Bey kimdir?

Doğum tarihi hakkında herhangi bir bilgi yoktur? Artuk Bey’in babası Eksük Bey’dir. Eksük Bey Selçuklu Devleti’nin ünlü ve saygın komutanlarındandır. Artuk Bey 1064 yılında Sultan Alp Arslan ile beraber Kafkasya ve Doğu Anadolu seferine çıktı. 1071 yılında Malazgirt Savaşı’na katıldı.

Daha sonra Sultan Alp Arslan, Diyarbakır, Mardin, Harput ve Malatya illerini Artuk Bey’e verdi. Malazgirt’in ardından IV. Romanos Diogenes’in tahttan indirilmesi ile Bizanslılar ile yapılan antlaşma bozulunca Alp Arslan, Artuk Bey emrindeki bir orduyu Anadolu’yu fethetmekle görevlendirdi.

Orta Anadolu’nun fatihi Artuk Bey’dir. Sultan Alparslan emir verdikten sonra büyük akınlara başladı. 1073’te Orta Anadolu’ya ilerleyerek Yeşilırmak ve Kızılırmak yörelerini ele geçirdi. Daha sonra Sakarya’ya geçerek İzmit’e akınlar düzenledi.

Sultan Alparslan’ın vefatı üzerine taht kavgaları başladı. Melikşah ile Kavurd arasında bir mücadele vardı. Hemen başkent Rey’e dönerek Melikşah’ın tarafını tutarak, tahtı elde etmesine yardımcı oldu. Melikşah’ın en gözde adamlarından biri haline gelmişti.

Ne yazık ki kıymeti bilinmedi. Orta Anadolu’yu fetheden, ve daha nice savaşlarda galip gelen, ülkede çıkan isyanları bastıran Artuk Bey’in hakkı olan toprakları verilmeyince Sultan Melikşah ile arası açıldı. Bu küsgünlüğün ardından Artuk Bey Melikşah’ın kardeşi Tutuş’un emrine girerek, onunla birlikte Halep üzerine yürüdü. 1086 yılının Haziran ayında Halep civarlarında yapılan ve Süleyman Şah’ın ölümüyle sonuçlanan savaşın kazanılmasında büyük katkısı oldu.

Bu arada Atsız Bey Kudüs’te bir devlet kurmak için kolları sıvamıştı. Bağımsız ve merkeziyetçi bir devlet. Burada kurulacak olan bir devlet Sultan Melikşah için büyük tehditti. Bu tehlikeyi gidermek için Artuk Bey görevlendirildi. Kudüs ve Filistin valiliği verildi Artuk Bey’e. Atsız Bey’i bertaraf ettikten sonra vefat edene kadar Kudüs’te kaldı. Kudüs’ün muhafızlığını yaptı.

Artuk Bey’in ölümü üzerine oğulları Kudüs’ü korumaya devam etmişlerdir. İlerleyen zamanlarda da Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Mardin ve çevresinde Artukoğulları Beyliği’ni kurmuşlardır. Artuk Bey’in oğulları da babaları gibi çok ünlü bir kumandan olmuş, Selçuklu Devleti’ne hizmette bulunmuşlardır.

Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul Dizisi’ndeki Artuk bey işte bu Artuk Bey’dir. Diriliş Ertuğrul Dizisi’nin amacı, tarihimizi millete sevdirmektir. Bazı karakterler aynı dönemde bile yaşamamıştır. Mesela Bamsı Beyrek, Banu Çiçek Hatun, Gül Çiçek, Artuk, İbn-i Arabi gibi.

Diriliş Ertuğrul tarihi belgesel değildir. Senaryolar üzerine kurulmuş bir dizidir. Dizi’nin amacı dediğim gibi tarihi sevdirmektir insanlara. Bu yüzden bazı tarihi karakterler farklı yüzyıllarda yaşamış olmalarına rağmen dizide hayat bulmuşlardır. Böylelikle insanlar merak edip o tarihi karakterleri araştırıp tarihlerini öğrenmelerine imkan vermektedir. Teşekkürler Diriliş Ertuğrul.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.