Bilgi Deryam

Arık Buka kimdir? Gerçek tarihte Arık Böke’nin hayatı

Arık Buka kimdir? Gerçek tarihte Arık Böke’nin  hayatı

Arık Buka ya da daha tarihi olarak Arık Böke kimdir, ölümü nasıl olmuştur? Diriliş Ertuğrul Dizisi’nde de konu olan Arık Buka gerçek tarihte var mıydı? Kardeşi Kubilay’a neden isyan etmiştir. İşte detaylar.

Arık Buka kimdir?

Arık Buka tarihteki kaynaklara göre Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın oğullarından Tuluy Han’ın oğludur. Kubilay ve Hülagü adında erkek kardeşi vardır. Buradaki Hülagü’yü tahmin etmişsinizdir.

Arık Böke’nin kardeşi Hülagü Han, Moğolların en acımasız hükümdarlarındandır. 200. 000 den fazla Müslümanı katledip şehit etmiştir. Aynı zamanda Hasan Sabbah’ın haşhaşilerinin yıkılmaz denildiği Alamut kalesini yıkan komutandır Hülagü Han.

Arık Böke’nin diğer kardeşi ise Kubilay Han’dır. Kubilay Han Çini fetheden moğol hükümdarıdır. Hani o meşhur Çin entrikaları dediğimiz bir oyun vardır ya, işte Kubilay Han’da Çin entrikalarının esiri olmuştur. Çinlilerden etkilenmiştir. Çok geçmeden kardeşi Arık Böke ile arası bu sebepten dolayı açılacaktır.

1251 yılında Moğol hükümdarlığına seçilen Mengü Han, Kubilay’ı Doğu ülkelerini fethetmesi için görevlendirmiştir. Tek tek doğu ülke ve vilayetlerini fetheden Kubilay, en sonunda Çin’i de fethetmiştir.

Kubilay seferdeyken 11 Ağustos 1259 yılında Mengü Han’ın ölüm haberini alır. Ancak sefere devam edip kuşatma altındaki Wuhan’ı fethetmeye çalışır. İşte tamda bu sırada kardeşi Arık Buka imparatorun ölmesi üzerine boşta kalan yönetimi ele geçirmeye çalışır. Hem Hülagü hem de Kubilay sefer de oldukları için büyük bir fırsattır Arıkbuka için.

Kubilay hemen Song Hanedanlığı ile barış imzalayarak ordusunu Moğolistan’a çevirir. 1260 yılında hem Kubilay hem de Arık Böke kendilerini Han ilan ederler ve 3 yıl boyunca böyle devam eder.

Bu çekişme ülkeyi iç savaşa götürür. Kubilay uzun süre Çin taraflarında seferde olduğu için Çin prensleri tarafından desteklenir. Arık Böke ise gelenekçi moğol prensleri tarafından desteklenir.

Tam 3 yıl boyunca sürer bu çekişme. 3 yıl sonunda iç savaşın galibi Kubilay olur ve tahta geçer.3 yıl gibi bir zaman sonra da Arıkbuka vefat eder. 34 yıllık bir hükümdarlık sürer Kubilay Han. Ülkenin sınırlarını Kıpçaktan,İran, Çağatay, Almalık ve Kuzey’de Polonya sınırlarına kadar genişletmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.