Bilgi Deryam

Annesine 100 kırbaç cezası veren Komutan Şeyh Şamil

Annesine 100 kırbaç cezası veren Komutan Şeyh Şamil

Şeyh Şamil denildiği zaman aklıma yiğit bir mücahit gelir. Kafkasya Dağları’nın Aslanı Şeyh Şamil’in hayatı hep mücadeleler ile geçmiştir. Bu makalemizde Şeyh Şamil’in annesine verdiği 100 kırbaç cezasını yazacağız.

Şeyh Şamil

Şeyh Şamil aynı zamanda zamanın evliyalarındandır. Öyle ki Gazi Muhammed devlet başkanıyken (mübarek zatlardan biridir), gördüğü bir rüyayı anlatır. Yaşadıkları coğrafyada coşkun akan nehir iyice kabarmış ve önüne ne varsa alıp götürmeye başlamış. Her şeyi yıkarak yerinden ediyormuş. Ancak büyük bir ağaç önüne set olmuş ve oraya kadar yıkıla gelen her şeyi tutmuş.

Gazi Muhammed Genç Şamil’ e anlattığı bu rüyayı yine kendi yorumlar. Çünkü Şeyh Şamil rüyanın anlamını bilmez. Şöyle der; O büyük ağaç sensin Şamil. diğer ağaçlar kısaydı hep. (Şeyh Şamil 2 metreden uzundur)

Kısa bir süre sonra Gazi Muhammed Şeyh Şamil’ in kollarında şehit olur. Yerine imam olarak Hamzat geçer. Hamzat’ ın imamlığı (devlet başkanlığı) kendininde şehit olmasıyla çok kısa sürer. Ardından diğer köylerden kasabalardan meclis ahalisi toplanır ve devlet başkanı (imam) adayı gösterirler. Şamil’ i önerirler. Fakat Şamil, daha iyi birinin başkan olmasını önerir. Daha iyi gösterilebilecek biri olmadığından Şamil’ e bu görev ikna yöntemiyle kabul ettirilir.

Şeyh Şamil, imamlığı kabul etmeden önce şartlarını ortaya koyar. Kanunnameler hazırlar. Tüm memleketteki kadılar ve diğer yetkililere tebliğ edilir. Bu maddeler arasında en önemlileri, düşmana asla teslim olunulmayacağıdır. Teslim olan, olmayı düşünen, olmak için teklifte bulunan veya buna yol açanların ağır cezalara çarptırılacağıdır.

Öyle ki savaşların birinde rusların baskısından bıkmış olan kenar köylerde yaşayan halk, ruslarla ateşkes müzakeresi yapmak istediklerini Şamil’ e iletmeyi düşünürler. Fakat kanunnamelerde bu durum çok açıkça belirtilmiştir. Ancak köylü kesinlikle durumu İmam Şamil’e sunmak istiyorlardı.

Gönüllü arandı bulunamadı. Böylelikle kura çekildi ve bir grup kişi görevlendirildi. Fakat bu gruptan bazıları yoldayken vazgeçip geri dönmüşlerdir. Buna keza vazifelerini tamamlama uğruna kalan birkaç kişi Şamil’ in karargahının bulunduğu Ahulgo’ ya kadar uzanmışlardır.

Fakat bu kişiler geldiklerinde cesaretlerini yitirmişler ve Şeyh Şamil’in karşısına çıkmaktan kaçınmışlardır. Çözüm aradılar, hem cezadan kurtulmak, hem de olayı kolaylıkla Şamil’e açabilecek tek kişi bulabilmişlerdi. O da İmam Şamil’in annesiydi.

Annesine 100 kırbaç cezası veren Şeyh Şamil

Teklifi annesine götürdüklerinde, oğlunun bu konudaki kararlarını bu elçilere belirtmesine rağmen ısrarlarını sürdürmüşler ve annesini ikna etmişlerdir. Bir öğle vakti civarında annesi İmam Şamil’e durumu bahseder.

İmam Şamil kulaklarına inanamamış ve kaynar sular dökülürcesine kötü olmuştur. Annesine namaz kılacağını söyler ve uzun bir müddet odasından çıkmaz, kimseyle görüşmez. Bir karar vermesi gerekiyordu. Çünkü kanunlara göre bu bir suçtu. Annesi suç işlemiş oluyordu. Cezası 100 kırbaç idi.

Halk neticeyi merak ediyordu. O gün bambaşka bir şeye şahit olacaklarından hiçbiri haberdar değillerdi. Herkesin meydana toplanmasını istedi Şeyh Şamil. Bir süre sonra tüm halk toplandı.

“Biliyorum ki bu teklifi annem kendisi söylemedi. İçinizden birileri anneme ricacı oldunuz ve O da bana gelip bunları benden istedi. Fakat öyle bile olsa hiçbir suç cezasız kalmayacaktır. Bu suçun cezası birazdan infaz edilecektir.”

Herkes korku ile ne olacağını merak ediyordu. “Annem yaşlıdır ve duldur. Yaşından dolayı ceza hükmü erkek oğluna uygulanır.”

Herkes şaşkın, bu durumu kabul etmediler. Aralarında toplanıp annesinin yaşlı oluşundan dolayı affedilebileceği ve bu durumda da ceza hükmünün oğluna uygulanmasının da bir gereğinin olmadığını ne kadar dil dökseler de ikna edemediler.

Orta yere çıktı geldi ve infaz kütüğüne yaslanıp sırtındaki kaftanı çıkararak sırtını açık etti. Bu durum karşısında halkı titreme ve ağlamak tuttu. Ancak devlet başkanını kimse bu kararından döndüremedi.

“Sana emrediyorum. Bu kırbacı son gücünle vurmazsan, bana iltimas geçersen Allah’ın laneti sana olsun.”  İmam Şamil’ in sırtında 100 kırbaç inledi. Herkes titreme nöbeti geçiriyor ve çok sayıda bayılanlar oluyor. Çünkü Şeyh Şamil o kadar çok seviliyordu ki. Az önce halk gönüllü olarak cezanın Şamil yerine kendilerine uygulanmasını ısrar etmişlerdi.

Cihad ile geçen bir Ömür – Şeyh Şamil

İmam Şamil bitkin düşmüştü. Zorla ayağa kalkarak seslendi:  “O kimseler ortaya çıksın. Anneme bu teklifi getirenler ortaya çıksın. Söz veriyorum size ceza vermeyeceğim. Halktan kimse de onlara kötü söz söylemesin sakın.”

Meydana çıktılar. İmam Şamil onlara; “Bugün burada gördüklerinizi, sizi buraya gönderenlere gidin anlatın.

Bu olaydan sonra rusların esareti altında olan bir takım kabileler de Şamil’ in saflarına katılarak özgürlüklerini ilan ettiler. Bu olaylardan cesaret bulup Şamil’ in hak adamı olduğunu bir kez daha idrak ettiler.

Şeyh Şamil’in Ölümü

25 sene devlet başkanlığı yapan Şeyh Şamil, devlet başkanı olmadan önce de 10 sene boyunca Gazi Muhammed ve Hamzat önderliğinde ruslarla mücadele etmiştir. Tam 35 sene Kafkasya’yı rusların işgalinden korumuştur. Ölümünden sonra birçok kabile tekrar esaret altına düşmüşlerdir.

Şeyh Şamil, Medine’ de Peygamber Efendimiz’in mezarına ulaştıktan bir süre sonra vefat etmiştir. Mekanı Cennet Olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Tarihimiz hakkında detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

  2. Mustafa dedi ki:

    Ruhun Şad olsun kafkas kartalı

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.