Bilgi Deryam

Altın otu neye iyi gelir? Altın otunun faydaları nelerdir?

Altın otu neye iyi gelir? Altın otunun faydaları nelerdir?

Altın otu belki birçoğumuzun adını ilk defa duyduğu şifalı bir bitkidir. Altın otunun faydaları saymakla bitmiyor. Mide dostu olarak bilinen altın otu neye iyi gelir? Herhangi bir yan etkisi var mı? Altın otu hangi hastalıklara iyi gelir? Nasıl kullanılır? Adını sapsarı olan renginden alan Altın otuyla ilgili bilinmesi gereken her şey makalemizin devamında.

Altın Otu ve Faydaları

Yahudi Otu, Altın Asa, Altın Başak, Ölmez Çiçek olarak da  bilinen altın otu midenin can dostu diyebiliriz. Sindirimi kolaylaştırması, eklem ağrılarına ve basura iyi gelmesiyle bilinen şifalı bir bitkidir. Türkiye’de daha çok güneş çiçeği olarak bilinir. P vitamini ve çok sayıda mineraller sayesinde gündelik hayatımıza ve sağlığımıza katkı sağlıyor.

 • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını giderir. Mide ekşimesi, mide yanması, gastrite iyi gelir.
 • Prostat rahatsızlığının doğal şifa kaynağıdır. Basur tedavisine de iyi gelir.
 • Böbreklerde oluşan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.
 • Etkili bir idrar söktürücü ve idrar yollarını düzenleyici etkisi vardır. Bu sebeple de şifalı bitkimizin çayının da zayıflatıcı özelliği olduğu düşünülmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler, giderir. İdrar yollarında oluşan taşların doğal yolla düşürülmesine yardım eder.
 • Hemoroit tedavisinde kullanılır. Pankreas ve safra salgısını artırır.
 • Romatizma, kireçlenme, eklem ve kas ağrılarını hafifletici, kramp çözücü etkisi vardır.
 • Şifalı bitkimizin çayı ve yağı tam bir cilt dostudur. Egzama, siğil, sedef gibi cilt rahatsızlıklarını gidermek için altınotu çayı tüketilmesi ve yağı sürülmesi önerilir.
 • Cildin sıkılaşması ve nemlendirilmesi için de altın otunun yağı kullanılır.
 • Altın otunun hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez. Ayrıca herhangi bir hastalığınız varsa muhakkak doktor kontrolünde kullanılması gerekir.
 • Ayrıca 10 yaşından küçük çocukların altınotu çayı tüketmeleri önerilmez.

Tavsiyeler: Diğer bitki çaylarında olduğu gibi bu şifalı bitkimizin çayından da azami faydayı alabilmek için diğer bitkilerle karıştırılmış olarak ya da küçük poşet çay şeklinde değil de, direkt bitki olarak satın almak gerekiyor. Poşet çayların içinde tam olarak bitkinin faydalı yerlerinin bulunup bulunmadığı ya da hangi koşullarda paketlendiği bilinmemektedir. Bu bakımdan doğal ürünler satan marketlerden ya da aktarlardan sade bitkisini almak doğru olacaktır.

Altınotu çayı nasıl demlenir

Altınotu çayı demlemek isteyen bir kişi bir bardak sıcak suyun içine 3 -4 tane altın otu çiçeği atıp ortalama 10- 15 dakika demlenmeye bırakır. Ardından çiçeklerini süzüp ılık olarak tüketmek mümkündür. Çayı biraz acı bir tada sahiptir, daha kolay tüketmek için bir bardak altınotu çayını 1 çay kaşığı bal ile tatlandırmak daha iyi olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.