Bilgi Deryam

Altın çilek nedir? Altın çilek tohumu ve mucizevi faydaları.

Altın çilek nedir? Altın çilek tohumu ve mucizevi faydaları.

Altın çilek öncelikle zayıflamak için kullanılsa da aslında sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Kalsiyum içeriği ile kemik gelişimini güçlendirmesi, sindirim sistemini düzenlemesi, kan dolaşımını artırması, kanı temizlemesi ve metabolizmayı hızlandırması bunlardan sadece birkaç tanesi. İşte Altın çilek ve saymakla bitmeyen faydaları.

Altın çilek nedir

Altın çilek içerisinde C vitamini, B grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, karoten gibi çeşitli mineral ve vitaminler barındırır. İnka eriği olarak da bilinmektedir. İçeriğinde yüksek C vitamini bulunmasından dolayı iyi bir antioksidandır. Yani tam bir toksin savar.

Orta Amerika, Güney Afrika ülkelerinde ve her ne kadar azda İsrail’de de yetiştirilir. Türkiye’de günümüzde çok yaygın değildir ama yetiştiriciliği günden güne artmaktadır.

Altın çilek son yıllarda prim yapmış ve birçok ülkenin yeni tanıştığı bir meyvedir. Birçok toprak türünde kolaylıkla yetişen meyvenin faydaları çok olduğundan mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Çeşitli toprak tiplerinde oldukça rahat yetişse de, en iyi verimi çorak topraklarda görmektedir.

Günlük belirli miktarlarda tüketerek sağlığınız için faydalı maddeleri alabilirsiniz. Taze olarak bulunabildiği gibi kurutulmuş olanları da mevcuttur. Ayrıca tohumundan da fayda sağlayabilirsiniz. Taze taze alınıp tüketilmesi sağlık için en yararlı olanıdır.

Özellikle şeker hastalarının ve zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği altın çilek, Türk tarım sektörü için de umut vaat etmektedir. Üretimi daha çok İsrail, Güney Afrika ve Orta Amerika ülkelerinde yapılmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran bu meyve, içerdiği karoten sayesinde yaşlanmayı da geciktirmektedir.

Altın çileğin faydaları

-Dünya üzerindeki en zengin lif oranı altın çilektedir. Sindirim sorunlarına iyi gelir ve uzun süre tok kalmayı sağlar.

-Kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede vücudun daha zinde ve sağlıklı olmasını sağlar.

-Kilo verme konusunda tok tutması açısından oldukça etkilidir. Ayrıca diyet sırasındaki sindirim sorunlarını da giderir. Zayıflamak isteyenlerin can dostudur bu meyve.

-Yapılan birçok araştırmalara göre şeker hastalarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Şekeri dengelediği ve hastaları rahatlattığı bilinir.

-Antioksidan açısından zengin bir içeriğe sahiptir. C, B1, B2, B3 gibi vitaminlerin yanında, mineraller açısından da zengindir.

-İçeriğinde kalsiyum oranı yüksek olduğundan özellikle çocukların kemik gelişiminde fazlasıyla etkilidir. Kemik erimesini önlemek için ilaçla beraber destek yapılabilir. 40 yaş üstü kadınların da tüketmesi önerilmektedir.

-Diyet yapanlarda metabolizmayı hızlandırması bakımından önemlidir. Yapılan araştırmalar, metabolizma üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Kalorisi az olduğundan tüketimi sakıncalı değildir.

-Ciltte gerdirme etkisi yarattığı için yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca cildin güneşten korunmasında da etkili olduğu bilinir.

-Prostat kanseri ve boğaz civarındaki çeşitli hastalıkların tedavisi için fazlasıyla olumlu etkiler göstermiştir. Tedavisi en zor kanser türlerinden olan prostat kanseri için altın çileği birçok uzman doktor tarafından önerilmektedir.

Altın çilek yan etkileri (zararları):

Her zaman dediğimiz gibi; her şeyin çoğu zarardır. Düzenli ve kararında tüketmek gerekir. Aksi halde fayda beklerken zarar görebilirsiniz. Tansiyonu düşürmesi gibi bir etkisi olduğundan tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerde baygınlığa sebep verebilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin altın çilek tüketmesi önerilmemektedir.

Son zamanlarda zayıflama etkisi kullanılarak çeşitli ilaçlar ve tablet üretilmiştir. Bu ürünlerden uzak durmalı tüketecekseniz taze olarak tüketmelisiniz. İshal rahatsızlığı olanlarda, su atımının ishal durumunda çok olması ve altın çileğin de su atımını artırmasından ötürü önerilmemektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.