Bilgi Deryam

Aloe vera bitkisinin faydaları. Evde nasıl yetiştirilir?

Aloe vera bitkisinin faydaları. Evde nasıl yetiştirilir?

Aloe vera bitkisi özellikle cilt ve saç sağlığı için kullanılsa da içerisinde 18 farklı aminoasit bulunur. Tam bir şifa kaynağıdır. Bu makalemizde aloe veranın faydaları, aloe vera nasıl yetiştirilir? Nasıl kullanılır, aloe vera nasıl kullanılır? Sorularının cevaplarını yazacağız.

Aloe vera bitkisi

Mısırlılar bu bitki için ”ölümsüzlüğün bitkisi” demişlerdir. İçerisinde bolca vitamin, aminoasit ve mineral olduğundan cilt ve saç bakımda, sağlıklı kilo vermede oldukça etkilidir. Bu bitkinin güzel bir yanı da evde yetiştirebiliyor olmasıdır. Şimdi de Aloe vera nasıl yetiştirilir sorusuna cevap bulalım.

Aloe vera nasıl yetiştirilir: İster saksıda isterseniz de bahçede rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Sürekli yeni filiz verir. Bu filizleri koparıp başka yerlere ekerek kolayca çoğalmasını da sağlayabilirsiniz. Bu bitki soğuğu sevmez, soğukta donup çabucak çürüyebilir.

O yüzden ilkbaharda ekebilirsiniz, ya da sıcaklığın 10 derecenin altına düşmemesi lazım. Bu bitkiden en güzel verimi almak istiyorsanız güneşli ve esinti alan yerde ekmelisiniz. Ektikten sonra muhakkak gübre takviyesi yapmanız lazımdır.

Bu bitkinin püf noktası sulamadan geçer. Fazla su verirseniz hemen çürür. O yüzden fazla sulamayın nem oranını göz önünde bulundurun. Bir de sulama yaparken yaprakların su ile temas etmemesini sağlayın. Ve gelelim Aloe veranın nasıl kullanıldığına.

Aloe vera nasıl kullanılır: Bu bitki 2 şekilde kullanılır. Birincisi normal ağızla tüketilir. İkincisi de cilde uygulanır. Ağız ile tüketmek sindirim, boşaltım ve sinir sistemine iyi gelir. Cilde uygulandığı takdirde ise cildinize büyük oranda şifa verir.

Bitkinin dibine yakın yerinden bir yaprak alın. Daha sonra kökten uca doğru ayırıp içindeki jeli cildinizde uygulamak istediğiniz bölgeye sürün. Morarma, kızarıklık, yanık ve lekelenmeler için aloe veranın faydasını görebilirsiniz.

Aloe veranın saçta da etkisi büyüktür. Işıltı ve canlılık ve besleyici özelliği bulunur. Saçlarınız için aloe vera kullanmak isterseniz yaprağı ortadan ikiye ayırmanız gerekmektedir. Bitkinin içinde bulunan jeli bir kaseye kaşık yardımıyla alabilirsiniz. Saça sürülecek kadar çıkardığınızda üzerine 1 tatlı kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı zeytinyağı karıştırarak saçınıza sürebilirsiniz. Bir süre beklettikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Kısaca faydaları

Cilt ve saç bakımında vazgeçilmezdir. Tüm kozmetiklerde bulunur. Yanık, leke, siyah izlere iyi gelmektedir. Kuru ciltler için nemlendirici özelliği vardır. Maskesini yaparak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Güneşten dolayı oluşan kızarıklık ve oluşan lekelerde de kullanabilirsiniz. Sivilcelere, aknelere, kırışıklıklara, böcek ısırmalarında da kullanabilirsiniz. Cansız ve mat saçların dostudur.

Çayını düzenli olarak içtiğinizde boşaltım sisteminizin daha rahat çalıştığını görebilirsiniz. Bal ve limon suyu ile birleştirerek içtiğinizde de aynı etkiye ulaşmanız mümkündür. Bacak, karın ve kollarda selüliti azaltır, cildin zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Zayıflamak isteyenler içinde eşsiz bir desteği bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.