Bilgi Deryam

Alkar – Yüzde Yüz Yerli – 3 Silaha Bedel

Alkar – Yüzde Yüz Yerli – 3 Silaha Bedel

Alkar, yüzde yüz yerli ve milli olarak geliştirilen otomatik havan silah sistemidir. Sistemin testleri tamamlandı.

Alkar otomatik havan sistemi

Alkar otomatik havan sistemi

Alkar

Ülkemizdeki birçok savunma şirketi, elektronik harp konusunda hassasiyet göstererek savunma sanayisinin güçlendirilmesi konusunda çaba ve emek sarf ediyor.

ASELSAN mühendisleri tarafından özgün olarak geliştirilen Havan Silah Sistemi , 360 derece ateş edebilme yeteneğine sahip sistem tek başına 3 silah yerine geçebiliyor.

Alkar 120 mm Havan Silah Sistemi, alt sistemleri dahil olacak şekilde tamamı Aselsan mühendisleri tarafından özgün olarak tasarlandı. Otomatik Namlu Yönlendirme Sistemi, Otomatik Mühimmat Yükleme Sistemi, Geri Tepme Mekanizması ve Atış Kontrol Sistemleri ile donatılmış taret üzerine entegre modern silah sistemidir.

Sistem, gece-gündüz koşullarında, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanım için tasarlandı. Önemli kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayan Alkar, göreve çıkmak için gün sayıyor.

ALKAR FARKLI ARAÇLARDA KULLANILABİLİR

Sistemde mermi namluya otomatik yükleniyor, gelişmiş hızı ve hassas elektro-mekanik taret sistemiyle namlu 360 derece dönebiliyor. Sistem yüksek namlu açılarında atış yapabiliyor. Tüm bunlar geniş bir etki alanı yaratırken üç havanın yaptığı etkiyi Alkar’ın tek başına yapabilmesini sağlıyor.

Geri tepme mekanizması sayesinde atış̧ sırasında oluşan basınç en aza iniyor. Sistemde bu özellik havan silah sisteminin tekerlekli ve paletli farklı araçlarda kullanımını sağlıyor.

360 DERECE ATEŞ ETME ÖZELLİĞİNE SAHİP

Araçlara monte edilerek ya da sabit olarak üslerde kullanılabilen, 360 derece ateş etme yeteneğine sahip olan bu sistem, Ateş Destek Komuta Kontrol Sistemi ADOP-2000 ile entegre görev yapabiliyor.

Namlusu hedefe otomatik yönlendirilen sistemde merminin havada yol alacağı her santim hesaplanarak hedefte tam isabet sağlanıyor. Haritadan komutanın seçtiği noktalara anında yönlenen sistem ile hedefler ateş altına alınıyor.

Son dönemde dünya genelinde yaşanan savaşlarda ve krizlerde elektronik harbin ne kadar önemli olduğu aşikar. Bu gelişmelerin üzerine milli şirketler ve kuruluşlar her geçen gün yeni elektronik harp malzemesi üretiyorlar. İşte bunlardan bir yenisi ise milli ve yerli olan Alkar. Ülkemizdeki birçok savunma şirketi, elektronik harp konusunda hassasiyet göstererek savunma sanayisinin güçlendirilmesi konusunda önemli çaba ve emek  sarf ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.