Bilgi Deryam

Aliya İzzetbegoviç Kimdir ? Hayatı – Eserleri – Sözleri

Aliya İzzetbegoviç Kimdir ? Hayatı – Eserleri – Sözleri

Aliya İzzetbegoviç kimdir ? Çektiği çile, yaptığı fedakarlıklar o kadar büyüktür ki  yüz tane makale yazsak yine de eksik kalır. Türkiye ‘de ve Dünya’nın birçok yerinde ”Bilge Kral” olarak bilinir. Bağımsız Bosna Hersek ‘in ilk Cumhurbaşkanıdır.

Aliya İzzetbegoviç ‘in Hayatı

Bilge Kral 8 Ağustos 1925 yılında Bosanski Samac kasabasında Dünya’ya geldi.Mustafa ve Hiba çiftinin beş çocuğundan biri dir. Henüz üç  yaşındayken ailesiyle birlikte Saraybosna’ya taşınarak, eğitimine burada başladı. 1949 yılında Halida ile evliliğinden, Leyla, Sabina ve Bakir adında 3 çocuk babası oldu.

Bilge Kral lise çağlarında aktif ve atılgan bir kişiliği ile islami konulara çokça değinerek öne çıktı. Arkadaşlarıyla birlikte islami konularda tartışmak, fikir alışverişi yapmak için Müslüman Gençler Kulübü’nü kurdu. Kulüp  çok kısa sürede büyüdü ve 2. Dünya Savaşında ihtiyaç sahiplerine büyük yardımlar yaptı.

İslama karşı olan herşeye karşı olan Bilge Kral elbette rahat bir yaşam süremeyecekti. Bulunduğu dönem komünistlerin iktidarda olduğu dönemdi. Görüşlerinden, fikirlerinden, ideolojilerinden rahatsız olan rejim tarafından 5 yıl  hapis cezası verildi.

Aslında 5 yıl hiçbir şeydi. Çünkü asıl sıkıntıları 1953 yılında iktidara gelen Tito zamanında olacaktı. 5 Müslüman aynı anda sokakta sohbet edemeyecek, tüm medreseler, camiler, mescitler kapalı olacaktı. Rahatça kuran okunmuyacaktı. Ve daha nice kısıtla, işkenceler, tecavüzler olacaktı Tito zamanında.  1974 yılında bazı medrese ve camiler kısıtlı bir şekilde açılsa da yaralar hep kanayacaktı.

Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç

Bosna Savaşı

Ve Tito ölmüştü. Ülke karışmış, altı federal eyalet ülkeyi yönetme konusunda anlaşamamıştı.  Aliya İzzetbegoviç ‘in oğlu bu olayları fırsat bilip babasının makaleleri topladı ve 1983’te “İslami Manifesto” adıyla yayınladı. Tüm Dünyada geniş yankı uyandırdı.

Avrupa’da İslam Cumhuriyeti kurmaya teşebbüs suçundan Bilge Kral’a 14 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay kararıyla cezası 11 yıla indirildi, daha sonra 1988’de çıkarılan bir af ile serbest bırakıldı. Bilge Kral hapisten çıktığında mevcut hükümet  çöküş içerisine girmişti. Bunu fırsat bilip Demokratik Eylem Partisi’ni kurdu ve 5 Aralık 1990’da seçimleri kazandı.

Aliya İzzetbegoviç 1990 yıllarında  Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti içinde bir bağımsızlık hareketi içerisine girdi.  Bosna-Hersek’te yaptığı referandum sonucunda 1 Mart 1992’de bağımsızlığını ilan etti.  Fakat Sırplar Müslümanlara savaş açıp katliam yapmaya başladılar.

O dönemlerde müslümanlar çok zayıf ve güçsüzdü. Destek veren yoktu. Dünya sağır ve kör olmuştu. Sırplar Bosna’nın önemli şehirlerini kuşatmış, çoluk çocuk, yaşlı, kadın dinlemeden katliam yapıyordu, tarihi eserler, camiler yakıp yıkılıyordu. Dünya her zaman olduğu gibi seyrediyordu.

1995 yılının temmuz ayında, BM koruması altında olan Srebrenica’da Sırp komutan Ratko Mladic ve askerlerinin şehre girmesinin ardından 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği bir soykırım gerçekleşti.  Savaş sonucunda 250 bine yakın insan hayatını kaybetmiş, 1 milyon kişi de mülteci olarak başka ülkelere göç etmişti. Dünya yine sessizdi.

Aliya İzzetbegoviç ‘in Eserleri

– İslam Manifestosu

– İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları

– Doğu ve Batı Arasında İslam

– Tarihe Tanıklığım

Aliya İzzetbegoviç ‘in Sözleri

  • Özgürlük verilmez, alınır.
  • İyi insan olmadan iyi Müslüman olamayız.
  •  Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyorlar.
  • Din ahlaktır; onu hayata geçirmek ise terbiyedir.
  • Hayvanlar açken tehlikeli olur. İnsanlarsa tokken tehlikeli oluyorlar.
  • Düşmanına benzediğin zaman, savaşmanın anlamı kalmaz.
  • Tabuta konmuş da olsa, toprağa gömülmediği sürece Türkler tek güvencemizdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.