Bilgi Deryam

Akçakoca kimdir? Kuruluş Osman Akçakoca’nın ölümü

Akçakoca kimdir? Kuruluş Osman Akçakoca’nın ölümü

Akçakoca tarihte kimdir? Akçakoca Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda hizmet eden en sadık ve savaşçı alplerden biridir. Savaşçı yeteneği ve zekası ile birçok yeri fethetmiş,, hatta zamanında bir şehre adı bile verilmiştir. Düzce ilinin Akçakoca ilçesi adını bu kahramandan alır. İşte Osman Bey’in sadık silah arkadaşı Akçakoca’nın hayatı, ölümü ve kabri...

Akçakoca ve hayatı

Akçakoca tarihi kaynaklarda ilk Ertuğrul Bey’in hizmetinde yer almıştır. Osman Gazi’nin en güvendiği 4-5 silah arkadaşları arasındadır. Çok sadık ve şehadete adanmış bir ruh taşıyordu. Tıpkı Konuralp gibi, Samsa Çavuş gibi, Gazi Mihal gibi, Turgut Alp gibi.

Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey gibi 3 büyük Kayı beyine hizmetlerde bulunmuş, onların dostluğunu kazanmıştır. Akçakoca 1317 yılında Kara Çepiş, Alp suyu hisarlarının fethine katıldı. Orhan Gazi Alp/Ebe suyu hisarını Akçakoca’ya verdi. 1320 yılında yanındaki cengaverler ile beraber İzmit ve etrafını fetih etmekle görevlendirildi.

Ayan suyu Sapanca gölü tarafındaki Beşköprü’deki bir mevkiyi ordu konağı edinen Akçakoca artık günlerini çevredeki düşmanlarının üstüne at koşturmak, onları tutsaklık zincirine vurmakla geçirmeye başladı. Akınlarını Akova’ya kadar ilerletti. Buradaki mevkileri bir bir Osman Gazi’ye boyun eğdirmeye başladı.

Akçakoca bundan sonra Orhan Gazi’nin emriyle fetih hareketinin yönünü Karadeniz ve İstanbul boğazına doğru çevirdi. Kandıra ve Ermenipazarı (Akmeşe) kalelerini aldı (1326). Ardından Konur Alp’le birlikte Samandıra üzerine yürüdüler.

Tekfurun ölen oğlunun cenaze töreni için askerleriyle birlikte kaleden çıkması gaziler için büyük fırsat oldu. Derhal kale ile cenazeyi izleyen düşman askerlerinin arasına girerek dönüş yollarını kestiler. Şaşkına dönen düşmanlar güçsüzlük ve yılgınlık içerisinde etrafa dağıldılar.

Tekfurunun gaziler tarafından yakalanmasıyla Samandıra kalesi de kolaylıkla elde edilmiş oldu. Samandıra kalesi kendisine mülk olarak verildi. Bundan sonra Konur Alp ve Abdurrahman Gazi ile Aydos’un fethini gerçekleştirdiler.

Akçakoca’nın ölümü

Kandıra, Samandıra ve Aydos’un fetihlerinden büyük memnuniyet duyan Orhan Bey, Akçakoca’yı İznik üzerine akın yapmakla görevlendirdi. Ömrü Rum tekfurları ile gazalarla geçen bu büyük Türk kumandanı İzmit-Üsküdar arasındaki yerlere akınlarda bulunurken 1328 yılında vefat etti. 42 Kabri Kandıra yakınlarındaki bir tepe üzerindedir. Mekanı Cennet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.