Bilgi Deryam

Abdülhamid Han’ın büyük istihbarat savaşı ve büyük oyun

Abdülhamid Han’ın büyük istihbarat savaşı  ve büyük oyun

İstihbarat savaşı ve büyük oyun. Abdülhamid Han’ın İngilizler’in başına bela ettiği bir örgüt ile tanıştıracağım sizleri. Halen de İngilizler bu örgüt ile uğraşıyorlar. İşte İstihbarat savaşı ve büyük oyun.

İstihbarat savaşı

1800’lü yıllarda İngiltere’nin başına bela olacak “İRA” (İrlanda Kurtuluş Örgütü) adında bir örgüt kurulur. İngiltere’de kurulan bu örgüte en büyük desteği Abdülhamid Han vermişti. Kurulup büyümesinde rol oynadı.
İngiltere’nin başına yüz yıllık bir bela sardı. Haritaya bakarsanız İrlanda, İngiltere ile yanyanadır.

Osmanlı Abdülmecit döneminde İrlanda’ya yardım etmeye başlamıştı. İrlan’da 1800’lü yıllarda İngilizlere karşı mücadele halindeydi. 
Bu dönemde İrlanda’da kıtlık baş gösterdi ve İngilizler karşısında zayıf düştüler. 

Padişah Abdülmecit’in emriyle 1847’de üç gemi dolusu patates İngiltere kraliçesi Victoria’nın tüm engellemelerine rağmen İrlanda’ya ulaştırıldı.
İrlandalılar Sultan Abdülmecit’e şükranlarını ve teşekkürlerini sunan mektup gönderdiler.

İrlandalılar bu iyiliği unutmadılar. Osmanlı Devleti’nin İrlandalıların yaşadığı bölgede istihbarat faaliyeti yapması için izin verdiler. 
Sultan Abdülhamid’in kurduğu Yıldız İstihbarat Teşkilatı İrlanda bölgesinde profesyonel bir karargah kurdu.

Abdülhamid Han tahta geçince o bölgede büyük faaliyetler yapmaya başladı. Yetmedi İngiltere’de İrlandalıların yaşadığı Portsmouth kentinde bir futbol kulübü kurdurdu: Portsmouth Futbol kulübü. Bu futbol kulübünün ambleminde ay yıldız vardı.


Abdülhamid Han futbol kulübü ile istihbarat çalışması ve propaganda yapıyordu. Dönemi iyi bilmelisiniz dostlar. İngiltere’nin Osmanlı topraklarında kültürel ve sportif faaliyetleri bahane ederek istihbarat çalışması yapıyordu, dönemin padişahı 2. Abdülhamid’in de buna karşılık aynı yöntemle istihbarat çalışmaları için İngiltere’de Portsmouth Kulübü’nü kurdurdu.

Abdülhamid İRA adlı örgüte her türlü maddi desteği verdi, İngilizlerin başına bela etti!  1900 yılına geldiğinde İngilizlere yönelik büyük saldırılar başlattı. Bağımsızlık mücadelesi olgunlaştı.  Unutmayın o dönem İngiltere de Osmanlı’daki azınlıklara hem silah hem para yardımında bulunarak Osmanlı Devleti’ni hem oyalıyor hem de bölüp parçalamaya çalışıyordu.

“İRA” yüz yıl boyunca İngiltere’nin baş ağrısı olacaktı. Uluslar arası arenada çok zor durumda bıraktı. Abdülhamid Han, Avrupa’da maddi destek sağladığı basına “İngiltere İrlandalılara zulmedip katlediyor” algısı da yaptırdı çünkü…

Abdülhamid Han tahtan inince Yıldız İstihbarat Teşkilatını örnek alarak kurulan Teşkilatı Mahsusa İRA’ya desteklerini devam ettirdi. 
Özellikle Osmanlı’nın Lawrence’ye karşı mücadele eden meşhur istihbaratçısı Kuşçubaşı Eşref, İRA’ya önemli destekler verdi. Kuşçubaşı Eşref İngiliz ajanı Lawrence’ye şunları demişti:

“Lawrence, kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Devletinin başına öyle sıkıntılar salacağız ki, 2 asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz.” Sonunda İrlanda bağımsızlık mücadelesinde başarılı oldu.  İngiltere hala İrlanda ile kavgalı…

— Mustafa Güldağı —

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.