Bilgi Deryam

Abdestsiz nöbet tutmayan asker. Kimdir o, kim var orda kıssası

Abdestsiz nöbet tutmayan asker. Kimdir o, kim var orda kıssası

Abdestsiz nöbet tutmayan asker kıssası, 34. Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han döneminde  yaşanmıştır. Duygulandıran bu yaşanmış olayı gelin hep birlikte okuyalım. Abdestsiz nöbet tutmayan asker hikayesi.

Abdestsiz nöbet tutmayan asker

Sultan II. Abdülhamid Han zamanında, sarayda gece gündüz 24 saat nöbet tutan özel askerler vardı. Bu nöbetçileri değişik özelliği vardı. Daha doğrusu geleneksel adet diyelim. Gece olduğunda belirli aralıklar ile  ”Kimdir o? , Kim var orada?” diye seslenirlermiş.

Halbuki etrafta hiç kimse yoktur ama onlar sanki birilerini görüyormuş gibi, birileri varmış gibi, belirli aralıklarla hep seslenirlermiş. Böylece devamlı uyanık olduklarını ve görev başında olduklarını belli ederlermiş. Ayrıca bu askerler her saat başı nöbeti başka arkadaşlarına devrederlermiş. Bir gece, yine nöbet yerinden sesler duyar padişah.

Kimdir o?
Kim var orada?..

Aradan 1 saat geçmesine rağmen yine aynı ses Kimdir o? Kim var orada? diye bağırır:

Abdülhamid Han’ın dikkatini çeker bu olay. Bu ses, bir saat geçtiği halde hiç değişmemiştir. Halbuki her saat başı nöbetçi değişmelidir. Biraz bekler ve tekrar sese kulak verir. Ses önceki sestir. Nöbetçi niçin değişmemiştir? diye kendi kendine sorar. Abdülhamid Han, hemen yetkilileri çağırtır ve durumu öğrenmek ister. Çünkü kendisine karşı düzenlenmiş dehşet bir bombalı suikasttan çok az farkla kıl payı kurtulmuştur. Ve bu suikast olayı daha çok yenidir. Acaba yine bir Ermeni oyunu mu tezgahlanıyor? diye tedbir aldırır.
Vaktinde değişmeyen nöbetçi, Sultan’ın huzurundadır. Sultan sorar:

– Sen kaç saattir nöbettesin?
– Bir buçuk saat oldu Sultanım.
– Neden saat başında görevini diğer nöbetçi askere devretmedin?
– Sultanım, benden sonraki arkadaş rica etti, onun yerine de  nöbet tutuyorum.
– Neden? Neden usulü çiğniyorsun?

O yiğit asker utançla indirir mübarek başını. Ürkekliği, utangaçlığı iyice artar, söylemek istemez. Fakat Sultan’ın ısrarı üzerine şöyle der:

– Sultanım, benden sonraki nöbetçi ihtilam (cünüp) olmuş. “Ben bu halde iken Müslümanların Halifesinin korunmasında görev alamam. Ne olur, sen benim yerime de nöbet tut, sonra da ben senin yerine tutarım” dedi. Ben de kabul ettim.

Askerin bu inceliği Abdülhamid Han’ın baya hoşuna gider. Sabahleyin hemen abdestsiz nöbet tutmayan asker  Sultan Abdülhamid’in huzuruna çıkartılır. Sultan Abdülhamid geceki davranışından duyduğu memnuniyetini ifade eder.

Abdestsiz nöbet tutmayan asker hikayesine benzer makalelerimiz, hikayeler kategorisinde mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Mikail dedi ki:

  Abdestsiz nöbet tutmayan dedelerin abdest almsini bilmeyen torunları olduk bazı insanlar olsede amacına ulaştı

 2. Rıfat dedi ki:

  Cok guzel anlatıyor

 3. Anonim dedi ki:

  Bende çok beğendim boşuna osmanlı imparatorluğu 6 asır üstünlüğünü korumamış işde üstünlük takva dadir lafı ne kadarda doğru vallahi biz efendimizin sünnetini terk etmezsek ve yüce kur,an azim şan a tam bağlanırsak bu kafir topluluğunu ezer geçersiz yeter artik müslümanlara yaptıkları zulümler kendimize gelip bu kafir ordularini yerle bir etmemiz gerekir.

 4. Ceil dedi ki:

  HARİKULADE

 5. Murat dedi ki:

  Mütüş

 6. Diriliş dedi ki:

  Ecdadi Osmanlı öyleydi ama şimdi ne yazık ki meydanlarda bazı kendi bilmezler cünup gezeriz diyenlerle dolmuş bunları diyenler hemde Müslümaniz diyenler çok üzücü 😓

 7. Sait dedi ki:

  Harika bir yazı. Teşekkür ederim.

 8. Anonim dedi ki:

  Ecdâdım işte bu…

 9. Anonim dedi ki:

  Vallahi OSMANLIYI özledik

 10. Anonim dedi ki:

  Muhteşem…

 11. admin dedi ki:

  amin

 12. Erzurum lu dadaş dedi ki:

  Bende böyle bir asker olmayı çok isterdim dağda taşta savaşmayı kelle almayı nasip diyelim artık , devletimiz böyle yiğitler sayesinde ayakta RABBİM sayılarını artirsin

 13. admin dedi ki:

  amin

 14. Anonim dedi ki:

  Bite böyle dedelerimize layık imanlı askerler lazım.Allah c.c sayılarını bulunduğumuz şu zamanda artırsın.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.