Bilgi Deryam

Abdestsiz imza atmayan Sultan Abdülhamid Han

Abdestsiz imza atmayan Sultan Abdülhamid Han

Abdestsiz imza atmayan Sultan Abdülhamid Han. Evet yanlış duymadınız basit bir evraka bile imza atacakken abdestini alır öyle imzalardı. Yatağının baş ucunda temiz bir tuğla bulundurur, sabah kalktığında ise ilk iş o temiz tuğladan teyemmüm abdestini alır, daha sonra çeşmeye giderek abdestini alırdı yere abdestsiz basmamak için. İslami hususlara bu kadar önem veren bir insanı, yıllarca tarih kitaplarında ”Kızıl Sultan” diye okuttular.

Abdestsiz imza atmayan Sultan Abdülhamid Han

Sultan 2. Abdülhamid Han, hassas takva ölçüleri üzere yaşayan bir şahsiyetti. O, acil bir iş meydana geldiğinde, gecenin hangi vakti olursa olsun uyandırılmasını ister, ertesi güne bırakılmasına da rıza göstermezdi.

Sultan Abdülhamid’in Başkatibi Esad Bey anlatıyor: “Bir gece yarısı, çok önemli bir evrağın imzası için sultanın kapısını çaldım. Fakat açılmadı. Biraz bekledikten sonra tekrar çaldım kapıyı, yine açılmadı.

Acaba Sultan’a bir şey mi oldu  diye endişelendim. Bir müddet sonra tekrar çaldım ve kapı açıldı. Sultan Abdülhamid elinde havlu ile yüzünü kuruluyordu. Tebessüm ederek, ’‘Evladım, bu vakitte çok mühim bir iş için geldiğinizi anladım. Daha kapıyı ilk vuruşunuzda uyandım. Abdest aldım. Onun için geciktim. Kusura bakma. Ben bu zamana kadar bu milletin hiç bir evrakını abdestsiz imzalamadım. Getir imzalayalım ” dedi. Besmele çekti ve imzaladı.

Abdülhamid Han’ın hanımı, onun İslam konusundaki hassasiyetiyle ilgili şunları söylemiştir:

”Zevcim Abdülhamid Han, yatağının baş ucunda her zanab temiz tuğla bulundururdu. Yataktan kalktığında çeşmeye gidene kadar abdestsiz yere basmamak için tuğlayla teyemmüm abdesti alırdı. Bir defasında bunun sebebini sorduğumda:

”Müslümanların halifesi olarak, biz sünnet ölçülerine dikkat etmezsek, ümmet-i Muhammed bundan zarar görür!” diye karşılık verdi.”

Abdestsiz imza atmayan Sultan Abdülhamid Han’ı yıllarca kötülediler. Hakkında türlü türlü iftiralar attılar. Bazıları pişman olup, pişmanlıklarını dile getirdiler. Sultan Abdülhamid’i tahttan indiren ittihatçılardan ve bazı yazar- şairler Abdülhamid’i anlayamadıkları için daha sonradan pişman olmuşlardır. Pişman olanlardan Filozof Rıza Tevfik ”Abdülhamid’in Ruhaniyetinden İstimdat” isimli eserinde duygularını şöyle dile getirmiştir;

”Tarihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek, hey koca sultan;
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyasi padişahına!”
Divane sen değil, meğer bizmişiz!
Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz!
Sade deli değil, edepsizmişiz!
Tükürdük atalar kıblegâhına”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.