Bilgi Deryam

559 yıllık kubbesiz ve çatısız tarihi Kadırga Cami hikayesi

559 yıllık kubbesiz ve çatısız tarihi Kadırga Cami hikayesi

Kadırga Cami hem kubbesiz hem de çatısız bir şekilde yaklaşık 6 asırdır ayakta. Fatih Sultan Mehmed Han‘ın cuma namazı kıldırdığı kubbesiz cami, halk tarafından akın akın ziyaret ediliyor, ibadetlerine yerine getiriyorlar. İşte kubbesiz cami olan Kadırga Cami’nin hikayesi

Kubbesiz Kadırga Cami hikayesi

Kadırga Yaylası’nda Fatih Sultan Mehmed Han’ın cuma namazı kıldırdığı çatısı olmayan kubbesiz camide 559 yıldır insanlar çimen üzerinde namaz kılıyorlar. İşte hikayesi

Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Rumlarla yaptığı savaşın ardından arkadaşı olan Kadir Ağa’yı sormuş, Padişah’a Kadir Ağa’nın bu yaylada düşmanla savaşırken şehit olduğunu söylemişler.

Fatih Sultan Mehmed Han, arkadaşının mezarını ziyaret için erkanı ve askerleri ile birlikte gece yola çıkmış ve sabahın erken saatlerinde yaylada arkadaşının mezarını ziyaret etmiş. Cuma günü olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet’in erkanı ve askerleri ile birlikte cuma namazı kılmak için yer belirlemiş.

Belirlenen alan askerlerin topladığı taşlarla çevrilmiş ve açık cami haline getirilmiş. Padişah burada erkanı ve askerleriyle birlikte Cuma namazı kılmış. Temmuz ayının üçüncü cuma günü olması dolayısıyla o yıldan bu yana binlerce insan burada hep birlikte cuma namazı kılar.


Kadırga Açık Camii gönüllü imamı İsmet Kılıçarslan Yaylanın adı olan ‘Kadırga’ da ismi de “Kadir Ağa” isminden gelmekte. 90′lı yıllarda köylüler kendi aralarında para toplayıp açık hava camisine minare yaptırmışlar. Caminin duvar içinde yaklaşık beş bin kişilik bir cemaat kapasitesi var. 5 bin kişilik olan cami yeterli olmayınca cami dışında namaz kılınır. 

Gümüşhane ve Trabzon il sınırında yer alan bin 800 rakımlı Kadırga Yaylası’ndaki Kadırga Açık Camisi’nde, yüzyıllardır binlerce insan açık havada ibadet ediyor.

Bir başka rivayet ise şöyle: Kürtün Müftülüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Kadırga Açık Hava Camisi üzerinde şimdiye kadar Cuma günü namaz esnasında yağmur yağdığı görülmedi.

Yetkililer şunları söyledi: “Cuma namazı vakti caminin bulunduğu bölgeye yağmur yağdığını görmedik. Hava bozuk olsa bile cuma namazı vakti güneş açıyor. Bununla beraber namazdan önce ve sonra her taraf sis oluyor, çok yağmur yağıyor.” 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.