Bilgi Deryam

50 yıl boyunca aralıksız hatim indiren Abdülezel Paşa

50 yıl boyunca aralıksız hatim indiren Abdülezel Paşa

Abdülezel Paşa ismi pek bilinmeyen kahramanımızdır. 50 yıl boyunca hiç aksatmadan hatim indirdiği bilinir. Sultan 2. Abdülhamid Han’ın kendi elleriyle çok özel müstesna bir madalya taktığı kişidir. İşte hem şehid, hem hafız olan Abdülezel Paşa’nın kısa hayat öyküsü ve kahramanlık öyküleri.

Şehid Hafız Abdülezel Paşa

1827 yılında Konya’nın Hadim kazasında doğmuştur. 16 yaşında iken orduya er olarak girer. Sadakati ve üstün başarıları neticesinde subaylık derecesine yükselir. Karadağ, Girit isyanlarının bastırılmasında görev alır.

Yıllar geçtikten sonra tarihimize altın harflerle kazınmış olan Plevne Müdafaası’na katılır. Gazi Osman Paşa’nın mert ve kahraman silah arkadaşıdır. Osman Paşa ile kahramanca savunma yapar.

Plevne Müdafaası bittikten sonra İstanbul’a döner. Sultan 2 Abdülhamid Han, Abdülezel Paşa’nın göğsüne kendi elleriyle çok müstesna bir kahramanlık nişanı olan Plevne madalyasını taktı.

Ve takvim yaprakları 1897 ‘yi gösteriyordu. Osmanlı- Yunan harbi patlak vermişti. Alasonya ordusunun 2. tugay kumandanı olan Abdülezel Paşa, yirmi altıncı ve son savaşına katılıyordu. Savaş başlar başlamaz Yunanlılar Osmanlı hudutlarına saldırmaya başladı.

Osmanlının huduttaki savunma kuleleri düşmek üzereyken Abdülezel Paşa yetişti, ordusunu buraya yerleştirdi ve Yunan mevzilerini çok şiddetli top atışlarına tuttu. Şehadet çok yakındı artık, çünkü hücum emri verilmişti, askerler şimşek gibi yunan mevzilerine saldırıyordu.

Abdülezel Paşa askerleri ile devamlı ön saflarda çarpıştığından, yanındaki kumandanlar; ”Paşa hazretleri, biraz geri çekilseniz! Düşman mermileri etrafınızda uçuşuyor” dediler. Bu sözleri duyan Paşa şöyle dedi:

Ey oğul! Eceli gelmeden insan ölmez. Ben elli senedir böyle savaştım! Hamdolsun hiç bir şey olmadı. Hep şehid olmak istedim fakat kavuşamadım! Keşke şimdi kavuşabilsem. Ölmek korkusu ile yerimi terkedip geri çekilemem!”

Hafız Abdülezel Paşa, komutasındaki birliğine etkileyici bir konuşma yaptı askeri şevke getirdi ve birden bire atına atlayıp hücum etti. Emrindeki birlik de aynı arzu ile kendisini takip etti. Artık, Yunan askeri kaçıyor, kahraman Türk askerleri, Allah Allah nidalarıyla düşmanı kovalıyorlardı.

Abdülezel Paşa 70 yaşında olmasına rağmen delikanlı çevikliğiyle at sürüyor, silahını doğrultup kurşun atıyordu. Sonunda alnına bir düşman kurşunu isabet etti. Kanlar içinde yıkılmadan atının yelesine yapışarak bir müddet daha gitti. Mertebelerin en yücesi olan şehitliğe kavuşmuştu. Durumu anlayan Gemlik tabur komutanı onu atından indirdi. Sanki güler gibiydi, önce Pürnartepe’ye defnedildi. Sonra Alasonya’ya naklolundu. Allah mekanını cennet eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.