Bilgi Deryam

3. Havalimanının ismi belli oldu – büyük kırgınlık yaşadık

3. Havalimanının ismi belli oldu – büyük kırgınlık yaşadık

İstanbul Havalimanı 3. Havalimanın ismi belli oldu. İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk fazı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle bugün hizmete açılıyor. Erdoğan açılış konuşmasında adını açıklayarak adının ”İstanbul Havalimanı” olacağını duyurdu.

3. Havalimanı’nın ilk etabı Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde açıldı. Dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip 3. Havalimanı’nın ismini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son dakika açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. Havalimanının isminin İstanbul Havalimanı olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul Havalimanı açılış törenindeki konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Atatürk Havalimanı’nın faaliyet dışındaki alanları ‘millet bahçesi’ olarak İstanbul halkının kullanımına açılacaktır. Şu andaki kapalı alanları da İstanbul’umuzun en büyük fuarı haline getireceğiz. Orası Atatürk Havalimanı ve burası İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir. Havalimanımızın ismi de hayırlı olsun.

İstanbul Havalimanı ismi ile kırgınlık yaşadık

MAK Danışmanlığın 01- 06 Haziran tarihleri arasında 30 büyükşehir, 22 il 134 ilçede 5400 kişi ile yüz yüze yaptığı araştırmadan  çıkan sonuçlar.

Abdülhamid:                       Yüzde 18

Atatürk:                               Yüzde 13

Medeniyet:                          Yüzde 12

Kanuni Sultan Süleyman:   Yüzde 12

İstanbul:                              Yüzde 12

Fatih Sultan Mehmet:         Yüzde 8

Hazarfen Çelebi:                 Yüzde 8

Yavuz Sultan Selim:            Yüzde 7

Diğer:                                  Yüzde 10

Sonuçlar yukarıda. Osmanlı’nın son dönemlerinde bile ülkeyi 33 yıl boyunca ayakta tutan, kurtlarla çevrili bir ülkeyi ayakta tutan, abdestsiz imza atmayan ve abdestsiz yere basmayan Abdülhamid Han’ın ismini bu projede görmek isterdik.

Lakin yine de hayırlı olsun diyiyoruz. Kesinlikle karşı değiliz bu isme ve projeye ama Abdülhamid Han’ın  isminin olması güzel olurdu. İhsan Şenocak’ın da dediği gibi;

Mademki Ümmet bizi Abdülhamid’le seviyor o halde adı öyle bir havaalanına verilsin ki İstanbul’a inen Onun ülkesine gelmenin heyecanını yaşasın.”

Yeni Havalimanımız ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.