Bilgi Deryam

277 Yıl Sonra Mezarı Bulunan İbni Arabinin Ölümü

277 Yıl Sonra Mezarı Bulunan İbni Arabinin Ölümü

İbni Arabinin ölümü , İbni Arabinin idamı, İbni Arabi’nin türbesi nerededir gibi sorulara yaşanmış bir olay ile cevap vermek istiyorum. ”Sin Şın’a girince Mim’in kabri bulunur” İşte İbni Arabinin ölümü ve  yüzyıllar sonra Yavuz Sultan Selim’in İbni Arabinin mezarını bulması.

İbni Arabinin Ölümü

Yavuz Sultan Selim doğmadan önce 277 yıl öncesine gidelim.  Şam’da yaşayan büyük bir alim var, adı “Muhyiddin ibni Arabi.” O zamanın en büyük alimlerinden. Fakat halk tarafından bir çok kez iftiraya mağruz kalıyor canına kast etmek istiyorlar. Zaten bulunduğu çevredeki insanlarda paraya pula çok düşkün insanlar.

En son Muhyiddin ibni Arabi dayanamıyor ve o topluma karşı gadaplanıyor, “Sizin taptıklarınız benim ayaklarımın altında” diyor. Ve 3 kere yere ayağını vuruyor. Halk yanlış anlıyor, Allah’ı (haşa) ayaklar altına aldığını düşünüp idamına karar veriyorlar.

Şimdi buraya dikkat edin “Muhyiddin ibni Arabi orada bu sözü söylüyor,” ‘Sin Şına girince Mim’in kabri ortaya çıkar” diyor. Çünkü halk idam edip kabri saklıyorlar üstünü çöp ile kaplıyorlar.

İbni Arabinin ölümü üzerinden tam 277 yıl geçiyor ve Yavuz Sultan Selim Han dünyaya geliyor.
Hepinizin bildiği gibi Yavuz Sultan Selim Han çoğu seferini doğuya yapmıştır. Yavuz büyüyor ve cihangir oluyor nihayetinde saltanatının başına oturuyor.

Rüyasında, Muhyiddin ibni Arabinin onu çağırdığını görüyor, hocasından fetvayı alıyor ve Sivastan 60.000 kişilik  ordusunu alıp Sina çölüne doğru yola çıkıyorlar. Rüyasında Muhyiddin ibni Arabi ona çöl hakkında bilgiler veriyor , ”Suyunuzu deve derisine doldurun, ağzını sıkıca bağlayın”diye  çeşitli tarifler veriyor.

Ve Yavuz Sultan Selim Han hazırlığını yapıp Sina Çölü’ne varıyor. Yıllardır yağmayan yağmur ona denk geliyor şansına. Sivas’ tan aldığı 60.000 ordusuyla Sina çölünü aşıyor ve  bir kişinin burnu dahi kanamıyor. Bilim daha izah edememiş çöl nasıl aşıldı?

Oradaki seferleri hepsi galibiyetle neticeleniyor. Kutsal emanetleri, Halifeliği teslim alıyor. Aldığı emanetler bugün İstanbul’da Topkapı Sarayı’nda. Yavuz Sultan Selim Şam’ı da fethediyor. Ve araştırmaya başlıyor, aramaya başlıyor Muhyiddin Hazretlerinin kabrini.

Sin Şın’a Girince Mim’in Kabri Bulunur.

Soruyor soruşturuyor fakat kimse bilmiyor. En son bir çoban “Padişahım yerini bende bilmiyorum fakat koyunlarım şu bölgeye asla basmıyorlar etrafında hep daireler çiziyorlar” diyor.  Ve Yavuz Sultan Selim heyecana kapılıyor, Kazın! Emrini veriyor.

Askerler kazınca taptaze Muhyiddin Hazretlerinin bedenini çıkarıyorlar. Yavuz Sultan Selim Han oraya muazzam bir türbe yaptırıyor defnini yapıyor. Daha sonra soruşturuyor neden infaz ettiklerini, halk olayı anlatıyor. Yavuz Sultan Selim: ”Beni İbni Arabi Hazretlerinin ayağını vurduğu yere götürürün” diyor. Oraya varınca oraya da kazı emrini veriyor ve açtıklarında bakıyorlar ki 1 küp dolusu Altın!

Şimdi başta “Sin Şına geldiği zaman Mim’in kabri ortaya çıkacaktır” demiştim.
Sin =>Selim– Şın =>Şam  Mim => Muhyiddin demek.
Selim Şama gelince kabrim ortaya çıkacaktır ”diyor.  Yavuz doğmadan 277 sene önce.

Bugün İstanbul Fatih’te Çarşambada kutsal emanetler bölümünde orada taş üzerinde yazar.
“İza dehalessinu veşşin. Zehere kabru Muhiddin. ”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Allahım şefeatin den mahrum etmesin inşallah amin

 2. Beytullah Kaytancılar dedi ki:

  Güzel anlatım Hızır as hamamdaki olayını ve efendimiz s.a.v ruhaniyetinin yavuz sultan selime çölde yol göstermesini yavuzun onu görünce attan inmesi üzerine ordunun attan inip yaya gitmesini veziriazam hasancanı da anlatsaydınız iyi olurdu

 3. Avşaroğlu dedi ki:

  Lailaheillallah.

 4. Anonim dedi ki:

  Hayranlık duydum yavuz Selim paşamada ibni arabi hazretlerinede

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.