Bilgi Deryam

200.000 Müslümanı katleden Hülagü Han Kimdir?

200.000 Müslümanı katleden Hülagü Han Kimdir?

Hülagü Han kimdir? Müslümanları neden katletmiştir? Alamut Kalesini nasıl fethetmiştir? Hülagü Han Türk müdür? Yıllardır bize kahraman gibi gösterilen Hülagü Han ve yaptıkları. Eğer siz de bu adamı bir kahraman gibi yada büyük bir Türk Hakanı gibi görüyorsanız, bu makalemizi sonuna kadar okuyun.

Hülagü Han Kimdir ?

Cengiz Han’ın torunu olan Hülagü Han 1217 yılında Karakurum’da doğdu. Annesi Sorgotani Beki ve karısı Dokuz Hatun Nasturi Hıristiyandı.  İlhanlı Devleti’nin kurucusudur. Adını Abbasileri yıkan hükümdar olarak tarihe geçirmiştir. Özellikle İran üzerine yaptığı sefer ve Bağdat’ın alınması sırasında yaşanan olaylarla birlikte, tarih sayfalarına kanlı bir sayfa açarak adını duyuran Moğol hükümdarı, tarihin en ilginç kişiliklerinden biridir.

Cengiz Han‘ın vefatından sonra, babası Büyük Han Mengü tarafından güneyde İran ve Abbasilere karşı, dedesi Cengiz Han‘ın politikalarını devam ettirmesi için görevlendirilmiştir.
Ardından büyük bir ordu kurarak, İran‘a sefer düzenlemiş, ilk etapta hiçbir direnç ile karşılaşmadan fethederek yoluna devam etmiştir. Meşhur Haşhaşilerin Alamut Kalesini kuşatmış, yüzyıllar boyu kimsenin alamaz dediği Alamut Kalesi’ni  kolayca fethetmiştir.

Alamut Kalesi nasıl fethedildi

Hülagü Han, mühendisleri sayesinde sarp bir yamaçta bulunan, Alamut Kalesi’ni fethederek dünya tarihine geçmiştir. Bilindiği üzere Alamut Kalesi oldukça sarp kayalıklarda kurulmuş, profesyonel Haşhaşiler tarafından korunmakta ve alınması çok zor bir konumdaydı.

Mühendislerin akıl vermesiyle, kalenin altında bulunan tepenin içine tüneller kazdırmış ve açılan tünellerin içini tamamen Petrol ve Barut ile doldurmuştur. Kalenin bulunduğu tepeyi adeta dev bir bombaya dönüştürerek kaleyi havaya uçurmuştur. Alamut Kalesi‘ni fethederek ardından Bağdat‘a yönelmiştir. Ve asıl soykırımı Müslüman ülkelerinde yapmıştır.

200.000 Müslümanı katleden Hülagü Han

Hülagü ve Ordusu Bağdat’a varmış ve Abbasiler üzerine çok kanlı bir savaş başlatmış. Bağdat şehrini çok zorlanmadan kolayca ele geçirmiş. İşte asıl dram Bağdat’ı fethettikten sonra yaşanmış. Dünya tarihine, katliamlar sayfası içinde geçen bu seferde, Bağdat‘ ta yaşayanların tamamını öldürmüştür.

Kimi kaynaklarda,  yaşanan savaşta 90 bin kişinin katledilerek öldürüldüğü, bir hafta boyunca Bağdat‘ın yağmalandığı, çoğu tarihçi tarafından hem fikir olarak söylenmiştir. Hülagü Han, Orta Asya şaman inançlarına sahipti. Karısı ve annesinin ise Hristiyan olduğu söylenmektedir. Annesi ve karısının etkisinde kalan Hülagü Han, ailesinin de kışkırtmalarıyla, Müslümanlara çok sıkı bir nefret beslemiştir. Yaptığı faaliyetler  zaten her şeyi gösteriyor.
Moğollar Bağdat’ı tamamen ele geçirmiş, kaçmak isteyenleri ise yakalayıp öldürmüşlerdir. Halife yakalanmış ve öldürülmeden önce halkın katledilmesi ve şehrin yağmalanması kendisine izlettirilmiştir. Moğol kültürü ve  geleneklerine göre, asil kanın yere düşmesi uğursuzluk sayıldığından, halife bir keçeye sarılarak atların ayakları altında çiğnetilip öldürülmüştür.

Hülagü Han‘ın o dönemde yaptığı katliamın boyutları oldukça çarpıcıdır. Kaç kişiyi öldürdüğü bilinmese de zamanın Fransa Kralına yazdığı mektupta, ordusunun yaklaşık 200 bin kişiyi öldürdüğünü söylemiştir.

BağdatAbbasiler ve İslam tarihinde önemli bir yere sahip olduğundan ve yüzyıllar boyu korunan kütüphaneler, eserler, camiler tamamen yağmalanmış, yakılmış ve Moğol istilasına uğramıştır. Bu nedenle İslam Rönesansının, Moğollar tarafından engellendiği günümüz tarihçileri tarafından söylenmektedir.

Şaman geleneklerine göre  gömülen son hükümdar Hülagü

Daha sonra Filistin seferine çıkmış, Suriye ve Eyyubiler üzerine gitmiştir. Bir sonraki hedefleri Mısırolurken, babası Büyük Han Mengü‘nün ölümü üzerine bu seferden vazgeçmek zorunda bırakılmıştır. Ardından taht karışıklıkları nedeniyle Hülagü Han hakimiyeti altında bulunan kuzey bölgesine geri döndü. Bu süreçte yerine bıraktığı ordusu, Müslüman Araplar tarafından Ayn Calut bölgesinde yenilgiye uğratılınca Hülagü Han, intikam için yeni bir Ordu topladı. Ancak kuzeni Berkehan tarafından kendisine Savaş açılınca bu Seferden vazgeçmiştir.

Kuzeni ile yaptığı savaşta hayatının ilk yenilgisini alan Hülagü HanKafkaslarda bozguna uğramıştır. Bu savaş Moğol orduları içinde yaşanan ilk savaş olup taht kavgalarının kıvılcımını ateşlemiştir. Hülagü Han 1265 yılında ölmüş, atı ve cariyeleri de kurban edilerek onunla birlikte gömülmüştür.

Cenazesi Şamanist geleneklerine göre yapılan son hükümdar olan Hülagü Han, yerini oğullarına bırakmış, ancak İlhanlılar Devleti olmak üzere bir çok Prenslik ve Devlet parçalarına bölünerek küçülmüş ve daha sonra tarihi gömülmüştür.

Hülagü Han, tarih sayfalarına kanlı Bağdat seferi, Abbasileri tarihten yok etmesi ve Alamut Kalesi’ni fethetmesiyle geçmiştir. Sanılanın aksine bazı kaynaklarda bilime ve kimyaya çok ilgili olduğu söylense de doğruluğu netleşmemiştir.

Bazı tarihçiler onun aslında Türk olduğunu iddia etmiş, ancak pek çok kaynakta Moğol hükümdarı olarak geçmektedir. Kale kuşatmalarında her zaman Türk ve Moğol olmayan (Çinliler gibi) kişileri ön saflara sürmüştür. Çoğu İslam kaynağında en büyük zalim olarak yer alan Hülagü Han, yaptığı yıkımla (Bağdat seferiİslam tarihine çok büyük zararlar verdiği ortadadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Alpago dedi ki:

    Hülagü han,Türk soyundan gelen bir hükümdardır. Bence araplara iyi yapmiş, birde araplarin Türklere yaptiklarini zulümü araştırsanız çok iyo yaparsınız. Bence az bile yapmiş…

  2. hüseyin kara dedi ki:

    ateşi bol olsun müslüman lara zülüm yapan zülüm görsün İNŞAELLAH

  3. Mehmet dedi ki:

    Ne diyelim Mekanı cehennem olsun

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.