Bilgi Deryam

157 yıl yaşayan, 10 Padişah gören Zaro Ağa ve hayatı

157 yıl yaşayan, 10 Padişah gören Zaro Ağa ve hayatı

Zaro Ağa 10 Osmanlı padişahı, 28 sadrazam, 5 başbakan görüp 6 tane savaşa katılmış, tam 29 kez evlenmiştir. Bazı kaynaklara göre 160 yıl yaşamıştır. İşte Zaro Ağa’nın hayat hikayesi.

Zaro Ağa

Uzun yaşamanın sırrını herkes merak etse de, bunun bir iksirini ya da ilacını bulan henüz yok. Ama Dünyanın en uzun yaşayanlar listesinde bir Türk de var. Zaro Ağa… Bazı kaynaklara göre 16- 17 bazı kaynaklara göre 29 kez evlendi. Ömrünün son birkaç yılı hariç neredeyse hiç doktora gitmemiş ve kritik bir hastalığı olmamıştır.

Ağa’nın 5’i kız olmak üzere 13 çocuğu, 29 torunu olduğu söyleniyor. Zaro Ağa’ya “Neden bu kadar çok evleniyorsun?” diye sorulduğunda, “Ne yapayım, aldığım kadınlar çabuk ihtiyarlayıp ölüyorlar” dediği söylenir.

Gümrüklerde hamallık yapan Zaro Ağa, bu işte kendisini kısa sürede göstererek hamalların kahyası olur ve 20 yıl çalışıp Hamallar Teşkilatı’nı o kurar.

Para kazanmak için yeniden İstanbul’a giden Zaro Ağanın iri yarı, güçlü, kuvvetli fiziği sarayın dikkatini çekince askerliğini sarayda yapar. Rus muharebesinde memleketine dönen Ağa, mensup olduğu Şerif Mirza Aşireti’yle birlikte savaşa katılır ve bu savaşta bacağından yaralanır.

Ağa dünya medyasının ilgi odağı olduktan sonra, öyküsü hazin bir yola girer. Birçok tarihi mimarinin inşaatında çalışan Zaro Ağa, 150’li yaşlarda bir umutla Amerika’ya gider; ancak hayatı hayal ettiği şekilde ilerlemez.

İki Amerikalı, Zaro Ağa’yı yeni bir hayat vaadiyle Amerika’ya gitmeye ikna eder. Zaro Ağa, New York’ta büyük bir törenle karşılanır; ancak onu götürenlerin niyetleri başkadır.

Özel bir kostüm giydirerek sirklerde “Dünyanın en yaşlı insanı” olarak teşhir ederler. “Zaro Ağa’yla fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolar” kampanyası yapacak kadar ileri giderler.

Yıllarca sapasağlam olan ve doktora gitmeyen Ağa’nın son yılında ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme ortaya çıkar. 150 yaşındaki Ağa’yı, eyalet eyalet dolaştırıp işlerini gördükten sonra, beş parasız getirip İstanbul’a bırakırlar.

Yaşadıklarına dayanamayan Ağa, 29 Haziran 1934’te Şişli Etfal’de hayata gözlerini yumar. 160 yıl yaşayan 10 padişah gören Zaro Ağa’nın mezarı İstanbul’da Eyüp Kabristanı’nda bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.