Bilgi Deryam

139 yıldır çözülemeyen sır – Yıldız İstihbarat Teşkilatı

139 yıldır çözülemeyen sır – Yıldız İstihbarat Teşkilatı

“Evvelâ tedbir, sonra emniyet” diyen Sultan Abdülhamid Han, Yıldız’da modern bir istihbarat teşkilatı kurmuştur. Yıldız İstihbarat Teşkilatı Bugünkü MİT’in atası sayılır. Osmanlı’nın en zor dönemleri tabi. Siyonizm’in ahtapot virüsü gibi sardığı bir Osmanlı mirası kalıyor Abdülhamit han’a. Kimin hain, kimin dost olduğunun belli olmadığı bir devlet sistemi.

Yıldız İstihbarat Teşkilatı

Yıldız İstihbarat Teşkilatı Türk tarihinin bilinen ilk teşkilatlı istihbarat yapısıdır. 1880 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından kurulmuştur. Sultan II. Abdülhamit zamanında ülkenin içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurarak İlk istihbarat teşkilatını kurmuştur. Bu istihbarat teşkilatı doğrudan padişaha bağlıydı. Yabancı casuslar Osmanlı devleti içerisinde oldukça başarılı olmuşlardı.

Hatta padişahın kendi veziri bile Padişah aleyhine çalışır olmuştu. Bu gerçeğin farkında olan Sultan II. Abdülhamid han, devletin bekasını düşünerek ilk düzenli İstihbarat ağını kurmuştur. Adını Padişahın konakladığı İstanbul’daki Yıldız sarayından alan Yıldız İstihbarat Teşkilatı kurulduktan sonra çok iyi organize olarak oldukça başarılı işlere imza atmıştır. O zamanın önemli başkentlerinden sayılan Paris, Roma, Londra gibi merkezlerde insan ve faaliyet takibi işlerini ustalıkla yapan İstihbarat üyeleri başarılı işlere imza atmışlardır.

Ülke içinde de çoğunlukla ermeni komitacılara karşı bu teşkilat kullanılmıştır. Ülke dışında Asya, Afrika ve Avrupa’da geniş bir hafiye topluluğu sayesinde her ay saraya 3000 civarında rapor sunulmaktaydı. 1908 yılında Sultan II. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi ile lağvedilen Yıldız İstihbarat Teşkilatına ait yüz binlerce rapor imha edilmiştir.

II. Abdülhamit (1876-1909) döneminde Osmanlı Devleti’nde devlet istihbaratı gelişmiş, fakat özel çıkarlara hizmet eden bir araç olarak kullanılmıştır. Balkanlardaki milliyetçilik hareketleri, bunları destekleyen Avusturya ve Rusya’nın faaliyetleri gibi dış olaylar ile ülke içindeki komploları ortaya çıkarmak için Sultan Abdülhamit “ Yıldız İstihbarat Teşkilatı”nı kurmuştur (1880-1908). 

Sultan Abdülhamid hatıralarında “yabancı devletler kendi emellerine hizmet edecek kimseleri vezir ve sadrazam mertebesine kadar çıkarabilmişlerse, devlet emniyet içinde olamazdı. Doğrudan doğruya şahsıma bağlı bir istihbarat teşkilatı kurmaya, bu düşünce ile karar verdim. İşte düşmanlarımın jurnalcılık dedikleri budur” diyerek istihbarat örgütüne neden ihtiyaç duyduğunu ifade etmektedir.

Teşkilat kaldırıldıktan sonra yüz binlerce istihbarat bilgisi saraydan alınarak yakılmıştır.

Derin Devlet

Şahsi fikrim okuduğum kitaplar, izlediğim istihbari filmler, hissiyatim  bu teşkilatın devam ettiğinden yana. Aksaçlılar meclisi diye dizi ve filmlerde anlatılanlar bence tam da bunlar. Bizim de derin devletimiz var. Her zaman şunu anlatmışımdır. Dünyayı üç güç yönetiyor. Tapınakçılar, İlluminaticiler ve Yıldız teşkilatı. Madalyonun arkasında dünyayı yönetenler işte bu güçler. Neden kuruluyor bu tip derin güçler. Çünkü en ucuz savaş tekniği.

Ayrıca günümüze de bakıldığında 15 Temmuz darbe girişiminde de görüldüğü üzere devletin memurları devlete ve halkına kurşun sıkıyor. Abdülhamit han ile bugün arasında pek bir şey değişmediğini görüyoruz. Kimin hain, kimin dost olduğunun belli olmadığı bir devlet sistemi. Netice de bu tip sağlam temelli istihbarat teşkilatları devletin sigortası vazifesini görüyor. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Savaş dedi ki:

    Her güçlü ve köklü devletin böyle yapıları vardır ve olmak zorundadır bizim devletimizin bekâsı için de olmalıdır ve bence bu teşkilat devam etmektedir!?hele ki böyle bir coğrafya da!Ne mutlu böyle kutlu bir dâvanın eri olabilene,ne mutlu bu dâva ve vatan için cân verene!hepsinden Allah râzı olsun.

  2. gokhan dedi ki:

    bu teşkilat halen daha hizmet etmektemi dir?yonetim kim tarafindan yönetildi ve kime hizmet ettiği belli olmasa dahi,bu teskilat sayesinde,ulkenin milli ve manevi degerleri bu teskilat sayesinde ayakta mı durmakta?

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.